Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları
Manufacturing and trafficking of drugs or stimulant substances
  1. Tez No: 795422
  2. Yazar: ROJDA BALLIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez çalışmamın ilk bölümünde uyuşturucu ve uyarıcı madde kavramları açıklanmış, bazı uyuşturucu madde çeşitleri incelenmiş ve Türk Hukuku'ndaki uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile ilgili düzenlemelere değinilmiştir. İkinci bölümünde, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele amacıyla imzalanan uluslararası sözleşmeler incelenmiştir. Üçüncü bölümünde, Türk Ceza Kanunu'nda uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarının unsurları, nitelikli halleri, özel görünüş biçimleri ile etkin pişmanlık halleri incelenmiş, Yargıtay kararlarından faydalanılmış, suçların yaptırımı, muhakeme usulleri ve zamanaşımı sürelerine değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise tez çalışmamda detaylı olarak incelediğim hususlar özetlenerek değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In the first part of my thesis, the concepts of drugs and stimulants are explained, some types of drugs are examined, and the regulations on drugs and stimulants in Turkish Law are mentioned. In the second part, the international conventions signed for the purpose of combating drugs and stimulants are examined. In the third part, the elements of drug or stimulant manufacturing and trafficking crimes in the Turkish Penal Code, their qualified state, their special appearance forms and their effective state of remorse have been examined, The decisions of the Supreme Court are used, the sanction of the crimes, the procedures and the statute of limitations are mentioned. In the conclusion part, the issues that I examined in detail in my thesis study are summarized and evaluated.