The antimicrobial activities of probiotics Lactobacillus spp. against multidrug resistant pathogenic bacteria from diabetic infections
Probiyotik Lactobacıllus spp'nin diyabetik enfeksiyonlardan kaynaklanan çoklu ilaçlara dirençli patojenik bakteriye karşı antimikrobiyal aktiviteleri
  1. Tez No: 795441
  2. Yazar: NOOR SUBHI FAYYADH AL-AGELE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU, PROF. DR. ZAİNAB MOHAMMAD NSAIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Probiyotik mikroorganizmaların insan sağlığı üzerinde pozitif rolünü destekleyen artan sayıda çeşitli bilimsel kanıt olmasına ragmen daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışma kapsamında, 100'ü diyabetik ayak enfeksiyonunu olan, 70'i ise diyabetik ayak enfeksiyonu olmayan kişilerden olmak üzere, toplam 170 örnek toplanmıştır. Bireyler, Irak'ın Diyala bölgesindeki hastanelerden yaşları 33-78 arasında, kadın ve erkeklerden arasından seçilmiştir. Örnekleri kültürlenmesinden sonra sonuçlar, normal flora olarak diyabetik ayak olmayan diyabetik hastaların 70 örneğinden 54 izolatın üreme açısından pozitif olduğunu, diyabetik ayaklı hastalardan 70 izolatın (%70) ve diyabetik ayaklı hastalardan üreme için pozitif olduğunu gösterilmiştir. 30 izolatın (%30) negatif beslenme kaydedilmiştir K. pneumonia (%36), P. aeruginosa (%16), E. coli (%12), P. mirabilis (%4) ve S. epidermidis (%2)'i tanımlamak için seçici besiyeri, VITEK 2 kompakt, biyokimyasal test ve mikroskop analiz kullanılmıştır. Enterobacteriaceae en çok polimiksin B'ye, P. aeruginosa ise en çok sefepim, tikarsilin-klavulanik asit ve polimiksin B'ye direnç göstermiştir. Bu çalışma probiyotiklerin 12 mm ile 19 mm arasında değişen antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu ve Irak'ın Diyala bölgesinde % 29 ile% 50 arasında değişen anti-biyofilm aktivitesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Growing scientific evidence supporting the positive role of probiotic microorganisms in human health; nevertheless, more study is required. In the current study, 170 samples were collected among them 100 of them were suffer from diabetes having foot infectious and 70 of them have no diabetic foot infections. The individuals were selected in both genders, aged between 33-78 from hospitals in Diyala province Iraq. After culturing the samples, the results showed that 54 isolates had apositive growth from the 70 samples for diabetic patients without diabetic foot infection as normal flora. while 70 isolates (70%) were positive growth for diabetic foot patients and 30 (30%) were negative growth. Selective media, VITEK 2 compact, biochemical testing, and microscope analysis were employed to identify K. pneumonia (%36), P. aeruginosa (%16), E. coli (%12), P. mirabilis (%4) ve S. epidermidis (%2). Enterobacteriaceae was most resistant to polymixin B and P. aeruginosa was mostly resistant to cefepime, ticarcillin-clavulanic acid and polymixin B. In this study indicated that probiotics have antibacterial activity ranging from 12 mm to 19 mm and anti-biofilm activity ranging from 29% to 50% in Diyala province in Iraq.