Organocatalytic kinetic resolution of oxazinones and application of chiral organocatalysts for further asymmetric reactions
Oksazinonların organik katalizör ile rezolüsyonları ve asimetrik reaksiyonlarda kiral organik katalizör uygulamaları
  1. Tez No: 795440
  2. Yazar: SERAP ERÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALBRECHT BERKESSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität zu Köln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, 5-sübstitüe oksazinonlar, enantiyo saf N-korumalı-β2-amino asit sentezi için çeşitli organokatalizörler varlığında Kinetik Rezolüsyonları (KR) gerçekleştirilmiştir. Bu dönüşüm için özellikle yeni kiral cis-DACH türevi skuaramit katalizörleri tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Kiral cis-DACH türevi katalizörlere ek olarak, kiral trans-DACH bazlı skuaramit organokatalizörü, cis-Takemoto katalizörü, Takemoto katalizörü ve cinchona alkaloid türevi skuaramit ve tiyoüre katalizörleri de bu reaksiyon için taranmıştır. Bu katalizörlerin varlığında oksazinonun alkolitik KR'si, sonucunda %90'a kadar ee'de karşılık gelen N-korumalı-β2-amino asit esterleri sentezlenmiş ve başlangıç maddesi olarak kalan oksazinonların ee'si ise %88 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca asimetrik Michael reaksiyonu için cis-DACH'dan türetilen kiral organokatalizörler uygulanmıştır. Örneğin, cis-DACH bazlı bifonksiyonel sülfonamid katalizörü, izo-bütiraldehit'e trans-β-nitrostiren asimetrik konjugat ilavesinde orta verim ve yüksek enantiyoseçicilik (%60 verim, %90 ee) sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, 5-substituted oxazinones were kinetically resolved in the presence of various organocatalysts for the formation of enantiopure N-protected-β2-amino acid esters. Especially novel chiral cis-DACH derived squaramide catalysts were designed and synthesized for this transformation. In addition to cis-DACH derived catalysts, chiral trans-DACH based squaramide organocatalyst, cis-Takemoto catalyst, Takemoto catalyst and cinchona alkaloid derived squaramide and thiourea catalysts were also screened for this reaction. The alcoholytic KR of oxazinone in the presence of these catalysts yielded corresponding N-protected-β2-amino acid esters in up to 90 % ee and the remaining oxazinones in up to 88 % ee. Moreover chiral organocatalysts derived from cis-DACH were applied for the asymmetric Michael reaction. For instance, cis-DACH based bifunctional sulfonamide catalyst was employed in the asymmetric conjugate addition of iso-butyraldehyde to trans-β-nitrostyrene with moderate yield and high enantioselectivity (60 % yield, 90 % ee).