Hayvan kaynaklı lactobacillus türlerinin bazı probiyotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some probiotic characteristics of lactobaci?llus species orginated from animals
- Tez No: 330630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NUR YÜKSEKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada tavukların gastrointestinal sisteminden izole edilmiş 18 adet Lactobacillus türlerinin laktik asit, hidrojen peroksit üretimleri, antimikrobiyal aktiviteleri, antibiyotik duyarlılıkları, asitliğe karşı dirençlilikleri, safra tuzlarına karşı duyarlılıkları ve ekzopolisakkarit (EPS) üretimleri gibi bazı probiyotik özellikleri araştırılmıştır. Suşların ürettiği yüzde asit miktarları % 0,42 - 0,90 arasında, hidrojen peroksit üretim miktarları 0,18?3,77 µg/mL arasında, EPS miktarları 10,60 ?180,36 mg/L arasında olduğu belirlenmiştir. Lactobacillus'ların antibiyotiklere karşı duyarlılıklarının incelenmesinde disk difüzyon metodu kullanılmış ve Lactobacillus suşlarının penisilin G (% 78 orta derecede ve % 22 duyarlı) ve ampisiline %100 duyarlılık, kanamisin ve gentamisine %100 dirençlilik göstermişlerdir. Lactobacillus spp. suşlarının tavuklarda hastalığa neden olan patojen bakterilerden Shigella sonnei Mu:57 suşuna karşı antimikrobiyal etkisinin %100, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 suşuna %94,5, E. coli O157:H7 suşuna %83,3, Escherichia coli ATCC 11229 suşuna %77,7, Salmonella enteritidis ATCC 13076 suşuna % 72,2, Staphylococcus aureus ATCC 25923 suşuna %66,6 ve Listeria monocytogenes ATCC 7644 suşuna %5,5 olduğu tespit edilmiştir. Lactobacillus'ların farklı pH değerlerine dirençliliklerinin zayıf olduğu belirlenmiştir. pH 1 gibi düşük bir pH' da gelişme oranı düşük olmasına rağmen suşların yine de canlı kalabildikleri belirlenmiştir. Ortamdaki asitlik oranı arttıkça, bakterilerin yoğunluğu düşmüştür. Lactobacillus suşlarının safraya toleransı derişime bağlı değişmektedir. Safra derişiminin %0,06'dan %0,30'a artmasıyla tüm suşların gelişimi düşmüştür. EPS üretimi yüksek olan 5 adet Lactobacillus suşların otoagregasyonu ve E. coli ATCC 11229 ile Salmonella enteritidis ATCC 13076 suşlarıyla koagregasyon yetenekleri belirlenmiş ve en yüksek %otoagregasyon değeri L. acidophilus BAZ36 (%33,3) suşunda, E. coli ATCC 11229' un % koagregasyonu değerlendirildiğinde en yüksek % koagregasyon L. acidophilus BAZ36 (%28,3) suşunda, Salmonella enteritidis ATCC 13076'ın % koagregasyonu değerlendirildiğinde ise en yüksek % koagregasyon L. delbrueckii ssp. delbrueckii BAZ32 (%25,0) suşunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 18 Lactobacillus spp. strains isolated from chicken gastrointestinal system studied probiotic characteristics such as lactic acid and hydrogen peroxide production, antimicrobial activity, antibiotic sensitivity, resistance against acidity, sensitivity against bile salts and exopolysaccharides (EPS) productions were investigated. Percentage of lactic acid produced by strains was found 0.42 to 0.90% and the amount of hydrogen peroxide production was determined between 0.18?3.77 µg/mL. In addition, EPS productions of strains were determined as a range of 10.60-180.36 mg/L. Disc diffusion method was used to examine antibiotic resistance among Lactobacillus spp. strains and strains were 100% sensitive to penicillin-G (78% moderate sensitive and 22% sensitive) and ampicillin, 100% resistant to gentamicin and kanamycin. The antimicrobial activities of Lactobacillus strains against seven different bacterias such as Shigella sonnei Mu:57, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, E. coli O157:H7, Escherichia coli ATCC 11229, Salmonella enteritidis ATCC 13076, Staphylococcus aureus ATCC 25923 and Listeria monocytogenes ATCC 7644 were found to be respectively, 100, 94.5, 83.3, 77.7, 72.2, 66.6 and 5.5%. Lactobacillus strains? resistance to different pH values were determined weak. Although the grow rate was low at low pH?s such as pH 1, it was observed the strains can be still alive. Acidity ratio was increasing in the environment, the density of bacteria decreased. Bile tolerance of Lactobacillus strains changes depending on the concentration. The development of all strains was decreased by the increase of bile concentration from 0,06 to 0,30%. Autoaggregation of 5 Lactobacillus strains that have high EPS production and coaggregation abilities of E. coli ATCC 11229 and Salmonella enteritidis ATCC 13076 with that 5 strains were determined. The highest autoaggregation percentage value was 33,3% with L. acidophilus BAZ36. Considering the coaggregation percentage of E. coli ATCC 11229, L. acidophilus BAZ36 has the highest coaggregation percentage (28,3%), when the coaggregation percentage of Salmonella enteritidis ATCC 13076 considered, the highest coaggregation percentage was 25,0% with L. delbrueckii ssp. delbrueckii BAZ32.