Frequency response characterization of various media for magnetic human body communication
Manyetik insan vücudu iletişimi için çeşitli ortamların frekans tepki karakterizasyonu
- Tez No: 795457
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, elektronik cihazlar arasında sinyal iletimini insan dokusu aracılığıyla gerçekleştirmek için insan vücudunun elektriksel ve manyetik iletkenliğini kullanan İnsan Vücudu İletişimi alanının ortaya çıkışını genel olarak ele almaktadır. Kapasitif, Galvanik ve Manyetik İnsan Vücudu İletişimi olmak üzere üç İnsan Vücudu İletişimi metodolojisi tartışılmaktadır. Bu metodolojilerin özetlenmesi amaçlanarak, HBC metodolojisine ilişkin bilgi vermek ve gelecekteki araştırma ve geliştirme alanları belirlenmektedir. Tezde Manyetik İnsan Vücudu İletişimi yöntemini kullanarak Ağ Analizörü aracılığıyla tuzlu su ve şekerli su gibi çeşitli ortamların frekans tepki ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, insan vücudunun modellemesinde İnsan Vücudu İletişiminin potansiyeli ve insan sağlığının izlenmesinde invaziv olmayan yöntemlerde kullanımı da incelenmektedir. Ölçümlerin sonuçları, insan vücudunun en geçirgen olduğu frekans aralığının 380-450 kHz arasında olduğunu ve vücuttaki yağ miktarının insan modellemesinde dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Manyetik İnsan Vücudu İletişiminin kullanımı, vücut metriklerinin şeker, yağ ve su oranı gibi invaziv olmayan yöntemlerle ölçülmesini mümkün kılabilmektedir. Ayrıca, diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini ölçmek için potansiyel bir regresyon modelinin sonuçlarını sunulmaktadır. Bu şeker modelinin doğruluğu, diyabet yönetimi ve yüksek veya düşük kan şekeri seviyeleri ile ilişkili komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu bulgular, İnsan Vücudu İletişiminin insan vücudu hakkındaki anlayışımızı büyük ölçüde artırabileceğini ve insan sağlığının izlenmesinde invaziv olmayan yöntemlerin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Farklı kişiler arasında şeker modelinin güvenilirliği ve genelleştirilebilirliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an overview of the emerging field of Human Body Communication (HBC), which utilizes the electrical or magnetic properties of the human body to facilitate signal transmission among electronic devices through human tissue. The three methodologies of HBC - Capacitive HBC, Galvanic HBC, and Magnetic HBC - are discussed, with the aim of providing a brief understanding of the HBC methodology and identifying areas for future research and development. The thesis specifically employs the Magnetic HBC method to conduct frequency response measurements of various media, including salt water and sugar water, using a Network Analyzer. Furthermore, the potential of HBC in the modeling of the human body and its use in non-invasive methods for monitoring human health is explored. The findings of the measurements reveal that the frequency range where the human body is most permeable is between 380-450 kHz, and the amount of fat in the body should be considered in modeling the human. The use of magnetic HBC enables the measurement of bodily metrics through non-invasive methods, such as the ratio of sugar, fat, and water in the body. The thesis presents the findings of a regression analysis that demonstrates a potential model for measuring blood sugar levels in individuals with diabetes. The accuracy of this sugar model is essential for managing diabetes and preventing complications associated with high or low blood sugar levels. These findings suggest that HBC has the potential to greatly enhance our understanding of the human body and aid in the development of non-invasive methods for monitoring human health. Further research is needed to confirm the reliability and generalizability of the sugar model across different people.