Atık sulardan adsorpsiyon yöntemi ile antibiyotik giderimi
Antibiotic removal from wastewater by adsorption method
- Tez No: 795459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZBAŞ, DOÇ. DR. BENGİ ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Antibiyotikler, mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini azaltan veya inhibe eden, ve insan bulaşıcı hastalıklarının, hayvancılık endüstrisinin ve su ürünleri yetiştiriciliğinin tedavisinde faydalı olan kimyasallardır. Uygulamadan sonra antibiyotikler vücutta sadece kısmen metabolize edilirken, geri kalan antibiyotikler atılır. Belediye sistemlerinin ve ilaç işletmelerinin kanalizasyon arıtma tesisleri, bu antimikrobiyalleri uzaklaştırmak için yeterince verimli değildir. Ampisilinin farmasötik atık sudan uzaklaştırılması oldukça pahalıdır, ancak bu atıksu çevreye salınmadan önce uygun şekilde arıtılmalıdır. Antibiyotik içeren atık suların arıtımı için mevcut prosesler arasında adsorpsiyon prosesi etkili ve verimli bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Sunulan çalışmada epiklorhidrin ile çapraz bağlanmış kitosan tanecikleri, karboksimetil selüloz çözeltisinde bekletildikten sonra sitrik asit ile çapraz bağlanmıştır. Elde edilen tanecikler ile ampisilin adsorpsiyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, taneciklerin karakterizasyonu FTIR, BET ve SEM/EDX analizleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics, are chemicals that reduce or inhibit the proliferation and growth of microorganisms, and are useful in the treatment of human infectious diseases, the livestock industry, and aquaculture. After administration, antibiotics are only partially metabolized in the body, while the remaining antibiotics are excreted. The sewage treatment plants of municipal systems and pharmaceutical businesses are not efficient enough to remove these antimicrobials. Removal of ampicillin from pharmaceutical wastewater is very expensive, but this wastewater must be properly treated before it is released into the environment. Among the existing processes for the treatment of antibiotic-containing wastewater, the adsorption process is accepted as an effective and efficient method. In the present study, epichlorhydrin cross-linked chitosan particles were kept in carboxymethyl cellulose solution before cross-linked with citric acid. Ampicillin adsorption studies were carried out with the obtained particles. In addition, the characterization of the particles was carried out by FTIR, BET, and SEM/EDX analyses.