Üniversite mezunu genç yetişkin bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük, psikolojik esneklik ve endişe arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between intolerance of uncertainty, psychological flexibility and worry in university graduate young adults
- Tez No: 821543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma üniversite mezunu genç yetişkin bireylerin endişe, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik düzeylerinin demografik değişkenlerle olan ilişkisini incelemeyi ve üniversite mezunu genç yetişkin bireylerin endişe düzeylerinin demografik değişkenler, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik açısından yordanmasını hiyerarşik regresyon analiziyle test etmeyi amaçlamıştır. İlişkisel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden 2019 ve 2020 yıllarında mezun olmuş toplam 425 genç yetişkin bireyden (339 kadın, 86 erkek) oluşmaktadır. Araştırmanın verileri COVID-19 pandemisi döneminde Demografik Bilgi Formu, Penn Eyalet Endişe Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Kabul ve Eylem Formu-II kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 26.0 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; üniversite mezunu genç yetişkin bireylerin endişe düzeylerinin, cinsiyete, aile aylık gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterirken yaşa ve aktif çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin ise araştırmaya dahil edilen demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermezken psikolojik esnekliklerinin ise aile aylık gelir düzeyi hariç hiçbir demografik değişkenle anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma değişkenlerinin arasındaki ikili ilişkiler incelendiğinde üç değişkenin de birbiriyle yüksek düzeyde anlamlı ilişkisinin olduğu görülmektedir. Son olarak üç aşamalı modelle yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda üniversite mezunu genç yetişkin bireylerin endişe düzeylerini; cinsiyet, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik değişkenlerinin birlikte yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu değişkenler içinde endişeyi en iyi açıklayan değişkenin toplam varyansa sağladığı %39,5'lik katkıyla belirsizliğe tahammülsüzlük olduğu görülmüştür. Son olarak araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler ışığında tartışılıp yorumlanarak sonraki çalışmalar için araştırmacı ve uygulamacılara yönelik öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Endişe, Belirsizliğe Tahammülsüzlük, Psikolojik Esneklik, Genç Yetişkin, COVID-19
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the levels of worry, intolerance of uncertainty and psychological flexibility of university graduate young adults with demographic variables and to test the prediction of worry levels of university graduate young adults in terms of demographic variables, intolerance of uncertainty and psychological flexibility with hierarchical regression analysis. The sample of this research, which was carried out with the relational reseach method, consists of a total of 425 young adult individuals (339 females, 86 males) who graduated from Bolu Abant İzzet Baysal University in 2019 and 2020. The data of the study were obtained during the COVID-19 pandemic via Demographic Information Form, Penn State Worry Questionarie, Intolerance of Uncertainty Scale, and Acceptance and Action Questionaire-II. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 26.0 program. While the worry levels of university graduate young adult individuals differ significantly according to gender and family monthly income they do not differ significantly according to age and active working status. Moreover, only the level of psychological flexibility of participants significantly differed based on their monthly family income. In addition, when the bilateral relations between the research variables were examined, it was seen that all three variables had a highly significant relationship with each other. Finally, as a result of hierarchical regression analysis with a three-stage model, gender, intolerance of uncertainty and psychological flexibility significantly predicted the worry levels of the participants. Among these variables, intolerance of uncertainty accounted for 39.5% variance in worry. Finally, the findings obtained from the research were discussed and interpreted in the light of the information in the literature, and suggestions for researchers and practitioners were presented for future studies. KEYWORDS: Worry, Intolerance of Uncertainty, Psychological Flexibility, Young Adult, COVID-19