Fiyat köpüğünün LPPLS yöntemi ile analizi: Havacılık sektörü üzerine bir uygulama
Analyzing the price bubble with the LPPLS method: An application on the aviation industry
  1. Tez No: 795481
  2. Yazar: ÇAĞRI FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAY YAŞAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Fiyat köpüklerinin tespit edilmesi amacıyla literatürde çok nadir uygulanan LPPLS yöntemi ile Havacılık Sektörü üzerine bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Ekim 2005 - Kasım 2022 aralığını kapsayan aylık düzeltilmiş fiyatları ve IATA tarafından dünyanın en büyük halka açık havayolu şirketleri ve gene en büyük ticari uçak üreticileri üzerinde fiyat köpüğü hem GSADF yöntemi hem de LPPLS yöntemi ile test edilip, incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre American Airlines, Singapore Airlines, Boeing Co., Southwest Airlines ve Türk Hava Yolları'nda birden fazla dönemde fiyat köpüğü tespit edilmiştir. Aynı şekilde elde edilen sonuçlar LPPLS ile kıyaslanmıştır. LPPS yönteminin sonuçlarının başarılı olduğu tespit edilmiş olup ayrıca LPPLS yönteminin detaylı sonuçları incelendiğinde kriz dönemi öncesinde ve kriz dönemlerinde pozitif fiyat köpüğü oluşumları gözlemlenmiştir. Krizlerin artık bittiği ve borsadaki fiyatların durağan hale geldiği, volatilitenin azaldığı dönemlerde de negatif fiyat köpüğü oluşumları görülmüştür. Kısaca LPPLS yönteminin krizleri önceden tespit etmekte ve uyarı vermekte tam tersi şekilde de ilgili şirketlerin esas değerlerinin altında da negatif fiyat köpüğü tespiti yaparak ilgili şirketlerin borsadaki fiyatlarının alım noktasına yaklaştığı söylemektedir. Bu uygulama sonuçlarının literatüre, bütün yatırımcılara, piyasa katılımcılarına, şirketlere, fon ve portföy yöneticilerine ve ilgili alanda çalışma yapacaklara katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to detect price froths, an application on the aviation industry has been carried out with the LPPLS method, which is very rarely applied in the literature. The monthly adjusted prices covering the period from October 2005 to November 2022 and the price foam on the world's largest publicly traded airlines and the largest commercial aircraft manufacturers by IATA are tested and analyzed by both GSADF and LPPLS method. According to the results, American Airlines, Singapore Airlines, Boeing Co., Southwest Airlines and Turkish Airlines were found to have price froth in more than one period. Likewise, the results obtained were compared with LPPLS. The results of the LPPS method are found to be successful, and when the detailed results of the LPPLS method are analyzed, positive price bubble formations are observed before the crisis period. Negative price bubbles were observed during the periods when the crises were over and the prices in the stock market stabilized and volatility decreased. In short, the LPPLS method detects and warns of crises in advance, and on the contrary, it detects negative price bubbles below the fundamental values of the relevant companies and indicates that the prices of the relevant companies in the stock market are approaching the buying point. It is expected that the results of this application will contribute to the literature, all investors, market participants, companies, fund and portfolio managers and those who will work in the related field.