Amerikan oryantalizminde kelâm çalışmaları
Kalam studies in American orientalism
- Tez No: 795480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÖZDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Amerikan oryantalizminde kelâm ilmi alanındaki çalışmalara odaklanmaktadır. Tezin kapsamı olarak Amerikan oryantalizminin klasik dönemi olarak adlandırılan 20. yüzyılın başından 11 Eylül olayına kadarki zaman arası belirlenmiştir. İlk bölüm, Amerikan oryantalizminin başlangıcından 11 Eylül olayına kadar olan dönemde kurumlar, enstitüler ve dergiler üzerinde durmaktadır. İkinci bölüm, kelâm ilmi üzerine çalışmalarıyla öne çıkan oryantalistleri ele almaktadır. Üçüncü bölümün ilk kısmı, Amerikan oryantalizminin kelam tarihi ve mezhepler konusunda yaptığı araştırmaların ele alındığı bölümdür. İkinci kısımda ise, kelamın temel konuları üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is on the field of Kalam (Islamic theology) within American orientalism. The scope of the thesis is from the beginning of the 20th century, which is referred to as the classical period of American orientalism, until the 9/11 incident. The first part of the research focuses on institutions, institutes, and journals from the beginning of American orientalism to the 9/11 incident. The second part deals with orientalists who are prominent with their studies on the science of kalam. The first part of the third chapter focuses on the history of theology and sects researched within the discipline of kalam in American orientalism. In the second part of the last chapter, systematic theological issues are discussed. In the section of the history of kalam, the studies of the works of American orientalism on the history of kalam are discussed, while the studies of the American orientalists on the main issues of kalam are examined in the systematic kalam section.