'Türkiye'yi uzaktan seyretmek': Bağımsız Türkiye sinemasının ulusötesi alımlanması
'Watching Türkiye from afar': The transnational reception of Turkish independent cinema
  1. Tez No: 795483
  2. Yazar: HAYRİYE KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez, bağımsız sinemanın ulusötesi izleyici araştırmaları ve göç üzerine düşünmek için sunduğu olanakları tartışmaktadır. Araştırma, ana akım sinemanın alımlanmasını merkezde tutan ulusötesi izleyici araştırmalarının odağını genişletmeyi amaçlamıştır. Bu noktadan hareketle, göç (deneyimleri) ve mekân tasavvurları arasındaki ilişkiyi, izleyicilerin alışkın olmadıkları bir film deneyiminin oluşturduğu çerçeve üzerinden tartışmaya ve bunları ulus nosyonu etrafında ele alan klasik ulusötesi izlyici yaklaşımların ötesinde düşünmeye çalışmıştır. Odağını ana akım sinemanın klasik anlatı biçiminin sunduğu izleme deneyiminden bağımsız bir işçi filminin (Babamın Kanatları, Kıvanç Sezer, 2016) alımlanmasına kaydıran bu araştırmada, izleyicilerin kendi göç deneyimleriyle ilişkili olarak yorumlama biçimlerini analiz etmek için öncelikle filmin mümkün kıldığı düşünme ve algılama biçimleri incelenmiştir. Babamın Kanatları filminin Türkiyeli göçmen bir aile tarafından nasıl anlımlandığı nitel tekniklere başvurularak analiz edilmiş ve bu spesifik araştırıma sorusu, mekân ve göç bağlamında daha geniş bir perspektiften tartışmaya açılmıştır. Bu açıdan araştırma bir yandan Kültürel Çalışmalar'ın metodolojik ve teorik yaklaşımlarından yararlanırken, diğer yandan söylem odaklı film çalışmalarını görüntü ve estetik odaklı analizlerle birlikte düşünmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the possibilities that independent cinema offers for thinking about transnational audience research and migration. The research aims to broaden the focus of transnational audience research, which centers on the reception of mainstream cinema. From this point of view, it seeks to discuss the relationship between migration (experiences) and conceptions of space through the interpretative framework created by an unfamiliar film experience of the viewers and to think beyond the classical transnational audience approaches that deal with them around the notion of nation. This research shifts its focus from the viewing experience offered by the classical narrative form of mainstream cinema to the reception of an independent film centered on workers (My Father's Wings, Kıvanç Sezer, 2016), in order to analyze the ways in which the audience interprets the film in relation to their own migration experiences, the ways of thinking and perception made possible by the film are first examined. The ways in which the film My Father's Wings is interpreted by a Turkish migrant family are analyzed using qualitative techniques in order to open this specific research question to a discussion of space and migration from a broader perspective. The research draws on the methodological and theoretical approaches of Cultural Studies on the one hand, while on the other hand, it attempts to think discourseoriented film studies together with image and aesthetic-oriented analyses.