Tarım temalı medya içeriklerinin Türkiye'deki çiftçiler üzerindeki etkileri
The effects of agriculture-themed media content on farmers in Turkey
  1. Tez No: 795485
  2. Yazar: MERVE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SENA ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Ziraat, Economics, Journalism, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsanlığın en eski uğraşı olan tarım, bitkisel ve hayvansal tohum ve damızlık kullanılarak, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesini kapsayan faaliyettir. Bundan tam on iki bin yıl önce, Dicle- Fırat nehirleri arasında yer alan Mezopotamya'da insanlar toprağı sulamayı, yakaladıkları hayvanları kendileri için çoğaltmayı ve yetiştirmeyi, tahılları yeniden üretmeyi yani tohum elde etmeyi ve ekmeyi öğrenmişlerdir. Tarımla yerleşik hayat başlamış, şehirler kurulmuştur. İnsanlık tarihine bakıldığında iki önemli devrim görülür; bunlardan birincisi Tarım Devrimi, ikincisi ise Sanayi Devrimidir. Yemek, içmek ihtiyaçlar hiyerarşisinin en başında gelmektedir ve birinci derecede ihtiyaçtır. Tarım olmadan yemek, içmek, gıda üretmek ve insanlığı beslemek mümkün değildir. 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar kişiye ulaşacağı ön görüsüyle, gıdaya erişim tehdit haline gelmekte ve nüfusa paralel olarak tarımsal üretimin de en az yüzde 60 artması gerekmektedir. Ancak Green Revolution (Yeşil Devrim) sonrası dünyadaki tarıma uygun toprakların neredeyse tamamı üretime açıldığı için nüfus artışı, iklim krizinin tarımsal üretimde oluşturduğu baskı, Covid-19 pandemisinin tetiklediği gıda krizi ve tedarik zincirindeki bozulmalar“tarımsal üretimi”yerelde ve küreselde daha önemli hale getirmiştir. Tarımın yerel ve küresel stratejik öneminden yola çıkarak, bu çalışmada geçmişten günümüze Türkiye'deki tarım politikaları ele alınmış ve tarımda bugün karşı karşıya kalınan sorunlara 'medya-tarım ilişkisi', 'tarımın medyada yapılanması', 'çiftçilerin tarım medyası ile etkileşimi' üzerinden analizler yapılmıştır. Karma yöntem anlayışıyla hazırlanan çalışmada tarımın tarihsel süreçte ekonomi-politiği ve medyadaki yapılanması; ilgili literatür taranarak ve alanında uzman gazeteci, siyasetçi ve STK'ların görüşlerine başvurularak anlatılmıştır. Çalışmada ayrıca, tarımın gelecekte medyada nasıl yapılanması gerektiği, tarım temalı medya, haber ve içeriklerin çiftçiler üzerindeki etkileri, çiftçilere uygulanan anket araştırması sonucu elde edilen bulgularla ortaya konmuştur. Genç Cumhuriyet'te ekonominin temeli ziraattır. Ancak bugün gelinen noktada Türkiye tarımda girdilerde, üretim ve fiyat politikasında dışa bağımlı hale gelmiş ve bu politikalar sonucu Türkiye, hem küresel pazara entegre olmuş hem de küresel (çok uluslu) şirketlerin pazarı haline gelmiştir. Geçmişten süregelen politikaların oluşturduğu bu sorunlar ve günümüzde yaşanan gelişmeler karşısında, çiftçiler medyada sesini daha fazla duyurmak istemekte, tarımsal haber ve içeriklerin medyada daha fazla yer almasını talep etmektedir. Ancak tarım habercilik anlamında ana akım medyada yeterince gelişim kaydedememiştir. Görsel ve dijital (yeni) medyada tarım haber ve içeriklerine daha fazla yer verilmesi, tarımsal kanalların sayısının ve niteliğinin arttırılması Türkiye'de tarım sektörünün sorunlarının çözümüne katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Agriculture, the oldest occupation of humanity, is an activity that involves the production of plant and animal products by using plant and animal seeds and breeding. Exactly twelve thousand years ago, in Mesopotamia, located between the Tigris and Euphrates rivers, people learnt to irrigate the soil, to reproduce and breed the animals they caught for themselves, to reproduce grains, that is, to obtain and sow seeds. Settled life started with agriculture and cities were established. When we look at the history of humanity, we see two important revolutions; the first of these is the Agricultural Revolution and the second is the Industrial Revolution. Eating and drinking is at the top of the hierarchy of needs and is a primary need. Without agriculture, it is not possible to eat, drink, produce food and feed humanity. With the prediction that the world population will reach 10 billion people in 2050, access to food becomes a threat with increasing population and agricultural production must increase by at least 60 per cent in parallel with the population. However, since almost all of the lands suitable for agriculture in the world have been opened to production after the Green Revolution, population growth, the pressure on agricultural production caused by the climate crisis, the food crisis triggered by the Covid-19 Pandemic and disruptions in the supply chain have made“agricultural production”more important locally and globally. Based on the local and global strategic importance of agriculture, this study examines agricultural policies in Turkey from past to present and analyses the problems faced in agriculture today through 'media-agriculture relationship', 'structuring of agriculture in the media', 'interaction of farmers with agricultural media'. In the study prepared with a mixed method approach, the political economy of agriculture in the historical process and its structuring in the media are explained by reviewing the relevant literature and consulting the opinions of journalists, politicians and NGOs who are experts in their fields. In the study, how agriculture should be structured in the media in the future, the effects of agriculture-themed media, news and content on farmers are revealed with the findings obtained from the survey research applied to farmers. In the Young Republic, the basis of the economy was agriculture. However, at the point reached today, Turkey has become dependent on foreign countries in agricultural inputs, production and price policies, and as a result of these policies, Turkey has both integrated into the global market and become a market for global (multinational) companies. In the face of these problems caused by past policies and current developments, farmers want to be heard more in the media and demand more coverage of agricultural news and content in the media. However, agriculture has not made enough progress in the mainstream media in terms of journalism. Increased coverage of agricultural news and content in visual and digital (new) media, and an increase in the number and quality of agricultural channels can help solve the problems of the agricultural sector in Turkey. . Giving more space to agricultural news and content in visual and digital (new) media and increasing the number and quality of agricultural channels will contribute to the solution of the problems of the agricultural sector in Turkey.