Dijital gazeteler ve X platformundaki çevre odaklı içeriklerin metin madenciliği ile incelenmesi: Sıfır Atık Projesi örneği
News about text mining of focused content on digital newspapers and X platform: Zero Waste Project example
- Tez No: 955253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çevre problemleri tüm canlıları büyük ölçüde etkilemeye başlamıştır. Medya, sorunların göz önüne gelebilmesi adına önemli bir rol üslenmektedir. Günümüzde ise çevre sorunlarının duyurulmasında dijital gazeteler ve sosyal medya platformları önem teşkil etmektedir. Sıfır Atık projesi, ülkemizde hayata geçmiş en büyük çevre temalı projelerden biridir. Proje, kendisine sıklıkla medyada yer bulmuştur. Bu tezin konusunu, Sıfır Atık projesinin dijital gazetelerdeki haber ve köşeyazılarının; X platformundaki gönderilerin analizi oluşturmaktadır. Sonucunda, projenin dijital ortamlardaki yansımaları ortaya konacaktır. Seçilen medya platformlarında oluşan sıfır atık ve çevre temalı içerikler incelenecektir. 01 Mayıs - 01 Haziran 2024 tarihleri arasında Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak dijital gazetelerindeki içerikler ve atılan X paylaşımları araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. İçerik ve gönderilerin nasıl dağılım gösterdiği ve olumlu veya olumsuz olup olmadığı üzerine değerlendirmelerde bulunulacaktır. Belirlenen tarih aralığının seçilmesindeki neden, o dönem projenin ödül alarak daha çok içeriğin medyaya yansıması olmuştur. X platformunun seçilmesindeki neden ise, platformun fikir alışverişine elverişli yapısı olmuştur. Değerlendirilen veriler ışığında çevre konuları içinde proje alt sıralarda yer almıştır. Seçilen gazeteler konuya farklı sıklıkta yer vermiştir. Sıfır atık konulu en çok içerik Hürriyet gazetesinde olurken en az içerik Sözcü gazetesinde yer almıştır. X platformu paylaşımlarında ise Sıfır Atık projesiyle ilgili içeriklerin daha çok Emine Erdoğan ekseninde şekillendiği görülmüştür. X platformunda, metin madenciliği tekniği kullanılarak ele alınan paylaşımlar, toplanan verilerin bilgilendirme niteliği taşıyan nötr içerikler olduğu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental issues have started to significantly affect all living beings. Media plays a crucial role in raising awareness about these problems. Today, digital newspapers and social media platforms are especially important in spreading news about environmental challenges. One of the most prominent environmental projects in Türkiye is the Zero Waste Project. This project has frequently appeared in the media. This thesis analyzes news articles, opinion columns, and posts on Platform X related to the Zero Waste Project. The study aims to reveal how the project has been reflected in digital platforms. Content related to zero waste and environmental topics from Hürriyet, Sözcü, and Yeni Şafak digital newspapers, along with Platform X posts between May 1 and June 1, 2024, constitutes the research sample. The analysis focuses on the frequency, distribution, and sentiment (positive or negative) of the content. The reason for choosing this date range is that the project received an award during this period, increasing media coverage. Platform X was selected due to its interactive nature and potential for idea exchange. According to the data evaluated, the project ranked lower among other environmental topics. The selected newspapers include Zero Waste project showed different levels of coverage, with Hürriyet publishing the most and Sözcü the least on the topic. On Platform X, posts about the Zero Waste Project often centered around Emine Erdoğan. Text mining techniques revealed that these posts were mainly informative and neutral in tone.