Kripto para borsalarının güvenilirliği: Türkiye'de faaliyet gösteren borsalar üzerine bir araştırma
Reliability of crypto exchanges: A research on exchanges operating in Turkey
  1. Tez No: 795517
  2. Yazar: ÖZLEM EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bilgi ve internet teknolojisindeki gelişmeler, global finans sistemlerinin temelden değişmesine neden olmuştur. Kripto para sistemi ile, kriptolojiyi kullanarak işlemleri güvenilir hale getirmek ve para kontrolünü sağlamak amaçlamaktadır. Kripto paralar, güvenilir olmakla birlikte günümüzde dünyanın herhangi bir yerinde günlük hayatta bir değişim aracı olmaktan ziyade bir yatırım aracı olarak daha etkin kullanıldığı görülmektedir. Kripto para birimlerinin kullanımını yaygınlaştırmak için ciddi bir altyapı hazırlığına ihtiyaç vardır. Çalışmamızda, Blok zincir teknolojisi çerçevesinde Kripto paralar ele alınarak kripto para borsalarına ve yatırım stratejilerine değinilecektir. Bireylerin yatırımlarına ilişkin güven faktörleri analiz edilerek kripto borsalarına olan güven algılarının araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in information and internet technology have caused global financial systems to fundamentally change. With the cryptocurrency system, it aims to make transactions reliable and control money using cryptology. Although cryptocurrencies are reliable, they are used more effectively as an investment tool than as a means of change in daily life anywhere in the world today. Serious infrastructure preparation is needed to promote the use of cryptocurrencies. In our study, cryptocurrencies will be discussed within the framework of Blockchain technology and cryptocurrency exchanges and investment strategies will be evaluated. It is aimed to investigate the perceptions of trust in crypto exchanges by analyzing the trust factors of individuals' investments.