Mesken tutma ihtimali olarak işbirlikçi mekân arayüzleri
Collaborative space interfaces as a dwelling possibility
- Tez No: 795526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT CİMŞİT KOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, günümüz modern kentlerinde işbirlikçi mekânda mesken tutma ihtimalinin gündelik kent yaşamı içerisindeki imkânlarını ortaya koymaya çalışır. Gündelik hayat fragmanlarına ve deneyimlere odaklanarak, insanın mekânı dönüştürme süreçleri içerisinde kolektif kimlikler üretirken 'yeni mesken tutma' ihtimallerinin, ipuçlarının ve bağlantılarının izini sürer. İşbirlikçi mekân kapalı kolektif kimlikler üretmez. Duyuları da içinde bulunduran kolektif mekânın eyleme geçmiş halidir. İnsan ve mekân arasında duyumsal bir reaksiyon ve tavır sergileyen, fiziksel ve statik olma durumlarının ötesine geçebilen duyarlı arayüzlerden oluşur. Tez kapsamında işbirlikçi mesken tutma arayüzleri, üretilen davranış modelleri ve alternatif inşa ve tektonik modelleri üzerinden okunmaktadır. Mesken tutma kendine has ölçeğiyle çok özel ve biricik bir olgu olarak bilinse de bu tezde aslında meskenin çevresel faktörlere açık olma ihtimali ve yere bağımlı bir şekilde gelişebileceği hipotezi tartışılmaktadır. Mesken tutmanın kolektif arayüzler içerdiği ve kendini işbirlikçi olana açtığı varsayımı üzerine ipuçlarını araştırır. Tezde kavramsal matrisler üzerinden fenomenolojik bir yöntem benimsenmiştir. Amacı kesin sonuçlara varmak yerine bir tartışma başlatmaktır. Yapılacak teorik anlatının ve tartışmanın pratikte de karşılığının bulunması hedeflenmiştir. Üretilen işbirlikçi mekân arayüzleri ve mesken tutma fragmanları örnekler üzerinden okunmuş ve matrislerle desteklenmiştir. Tez sonucunda mesken tutma ihtimali olarak işbirlikçi mekân arayüzlerinin matrisler desteğiyle üretilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the possibilities of dwelling in collaborative space in today's modern cities within everyday urban life. Focusing on fragments of everyday life and experiences, it traces the possibilities, clues and connections of 'new dwelling' while generating collective identities within the processes of transforming human space. Collaborative space does not produce closed collective identities. It is the act of collective space, which also includes the senses. It consists of sensitive interfaces that exhibit a sensory reaction and attitude between people and space, and that can go beyond being physical and static. Within the scope of this study, collaborative dwelling interfaces and its generated behaviors, alternative construction and tectonic models are examined. Although dwelling is known as a very special and unique phenomenon with its own scale, in this thesis, the discussion is around the hypothesis of the possibility of dwelling being open to environmental factors and that it may develop based on where it's placed. It explores indications of the assumption that dwelling involves collective interfaces and opens itself to the collaborative. In this thesis, a phenomenological method is adopted over conceptual matrices. Its purpose is to initiate a discussion rather than draw firm conclusions. It's main focus is to find the practical equivalent of the theoretical narrative and discussion to be made in practice. Produced collaborative space interfaces and dwelling fragments were researched through examples and supported with matrices. As a result of this thesis, it is aimed to produce collaborative space interfaces with the support of matrices as a possibility of dwelling.