Tüketicilerin son aşama teslimat seçimlerinde yenilikçi teslimat çözümlerinin etkileri
The effects of innovative delivery solutions on consumers' last mile delivery choices
- Tez No: 795533
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Son aşama teslimat, tüketiciler için en çok önem verilen e-ticaret süreçlerinin başında gelmektedir. Bu sürecin tüketiciler için uygun, e-ticaret ve son aşama teslimat firmaları için ise en az maliyetli şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Geleneksel teslimat yöntemi hem tüketicilerin hem de e-ticaret ve son aşama teslimat firmalarının beklentilerini karşılamakta güçlük çekmektedir. Bu sorunu çözmek amacıyla yenilikçi teslimat çözümleri geliştirilmiştir. Ancak bu çözümlerin beklenen faydayı sağlamasının yolu tüketiciler tarafından tercih edilmesidir. Bu tezin amacı, yenilikçi teslimat çözümlerin, tüketicilerin son aşama teslimat seçimleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma yöntemi olarak kesikli seçim deneyi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 480 katılımcıdan anket ile veri toplanmış olup bu veriler çok terimli lojistik regresyon ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre adrese teslimat seçiminde teslimat ücreti, teslimat süresi, teslimat firmasının çalışma saatleri özellikleri etkili olurken, teslimat yöntemi ve bilgilendirme ve takip özellikleri etkili olmamaktadır. Teslimat noktası seçiminde; teslimat ücreti, teslimat süresi, alınabilecek saatler, bilgilendirme ve takip ve uzaklık özellikleri tüketicilerin seçimini etkilemektedir. Bu çalışma bulgularının, tüketicilerin yenilikçi teslimat çözümlerine yönlendirilmesi için son aşama teslimat ve e-ticaret firmalarının nasıl bir yaklaşım göstermesi gerektiği konusunda içgörü sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Last mile delivery is one of the most important e-commerce processes for consumers. This process needs to be convenient for consumers and cost-effective for e-commerce and last-mile delivery companies. The traditional delivery method struggles to meet the expectations of both consumers and e-commerce and last-mile delivery companies. Innovative delivery solutions have been developed to solve this challenge. However, for these solutions to provide the expected benefits, they must be preferred by consumers. The purpose of this thesis is to examine the effects of innovative delivery solutions on consumers' last mile delivery choices. A discrete choice experiment was used as the research method. Within the scope of the research, questionnaires were collected from 480 participants and these data were analyzed with a multinomial logit model. According to the findings of the study, delivery cost, delivery time and the working hours of the delivery company have an effect on the choice of delivery to the address, while delivery method and information and tracking attributes do not have an effect. In the choice of delivery point, delivery cost, delivery time, hours of pick-up, information and tracking, and distance attributes affect consumers' choices. The findings of this study are expected to provide insights on how last-mile delivery and e-commerce companies should approach to drive consumers towards innovative delivery solutions.