Kamu politikalarının benimsenmesinde sivil toplum kuruluşlarının rolü: Yeşilay örneği
The role of non-governmental organizations in public policy adoption: The case of the Green Cresent
  1. Tez No: 795534
  2. Yazar: CİHAN NECMİ GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kamu politikası hükümetlerin somut eylemleri olarak tanımlanabilecek olan uygulamalardır. Çeşitli aşamalardan geçerek oluşturulan kamu politikalarının resmi ve gayriresmi olmak üzere iki ana kategoride aktörleri bulunmaktadır. Bu aktörler yalnızca politika yapımının değil aynı zamanda uygulamasının da aktörleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Gayriresmi politika aktörlerinden bir tanesi de sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar, hükümetler ve politika yapıcılar ile temasa geçip kendi ortaya çıkış nedenlerine uygun politikaların yapılmasını sağlamayı hedeflemektedirler. Ülkemizde bağımlılık ile mücadele denilince akla gelen Yeşilay da bu gayriresmi politika aktörlerinden bir tanesidir. Tütün ürünlerinin kullanımı da bir bağımlılık olarak kabul edilmektedir. Bu ürünlerin kullanımının çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı tıp bilimi tarafından kanıtlanmıştır. Bu nedenle de yurttaşları özellikle de çocukları bu zararlı bağımlılıktan korumak adına dünyada birçok kamu politikası yürütülmektedir. Türkiye'de de 2008 senesinden sonra giderek artan bir bilinç ile bu tarz politikalar yürütülmektedir. Bu çalışmanın amacı da tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi alanındaki kamu politikalarının benimsenmesinde Yeşilay'ın rolünü ortaya koymaktır. Yeşilay yürütmekte olduğu çeşitli faaliyetleri ile ülkemizde uygulanan tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi politikalarının başarılı bir biçimde uygulanmasında oldukça önemli bir aktördür. Yeşilay sahip olduğu uluslararası ağlar ile de bu politikaların güncellenmesi konusunda da söz sahibidir. Yeşilay bu politikaların medya ayağında da oldukça aktif bir STK'dir. Özellikle kamu spotları ile bu politikaların daha geniş kesimlere ulaşmasını sağlamaktadır. Yapılan çalışma ile Yeşilay'ın Türkiye'de tütün ürünleri politikalarının benimsenmesinde bir itici güç olduğu tespit edilmiştir. Yeşilay bu politika alanında yürütmüş olduğu faaliyetleri ile politikanın öğrenme mekanizması ile ülkemize yayılması hususunda da oldukça önemli bir aktördür. Kuruluşun ayrıca politikayı izleme ve gerekli güncellemelerin yapılması çalışmaları da yürüttüğü yine tespit edilen bir bulgu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public policy is the practice that can be defined as the tangible actions of governments. There are two main categories of actors in public policies, which are formed by going through various stages, formal and informal. These actors appear as actors not only in policymaking but also in its implementation. One of the informal policy actors is non-governmental organizations. These organizations aim to get in touch with governments and policymakers to ensure that policies are made in accordance with the reasons for their emergence. The Green Crescent, which comes to mind when it comes to the fight against addiction in Turkiye, is one of these informal policy actors. The use of tobacco products is also considered an addiction. It has been proven by medical science that the use of these products causes various ailments. For this reason, many public policies are carried out worldwide to protect citizens, especially children, from this harmful addiction. In Turkey, such policies are being carried out with increasing awareness after 2008. The aim of this study is to reveal the role of the Green Crescent in adopting public policies to prevent the harm of tobacco products. The Green Crescent, with its various activities, is a very important actor in successfully implementing the policies to prevent the harm of tobacco products in our country. The Green Crescent has a voice in updating these policies with its international networks. Green Crescent is a very active NGO in the media part of these policies. It enables these policies to reach wider audiences, especially with public service announcements. With the study, it has been determined that the Green Crescent is a driving force in the adoption of tobacco products policies in Turkey. The Green Crescent is a very important actor in diffusing the policy to Turkey with the learning mechanism with its activities in this policy area. It is also a finding that the organization also carries out activities to monitor the policy and make the necessary updates.