Aorta koroner bypass cerrahisi sonrasında gelişen düşük kalp debisi sendromunun oluşumunu etkileyen risk faktörleri
The Risk factors wich in flyence the occurrence of low cardiac output syndrome following aorta coronary bypass surgery
  1. Tez No: 79554
  2. Yazar: MUSTAFA ŞIRLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN UYSALEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
61 ÖZET Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Aralık 1993- Nisan 1999 tarihleri arasında aorta koroner bypass ameliyatı sonrası gelişen düşük kalp debisi sendromunun risk faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla bu tarihler arasında düşük kalp debisi sendromu gelişen 200 hasta, düşük debi gelişmeyen ve randomize olarak seçilen 200 hasta ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY In this study it is aimed to define the risk factors of low cardiac output syndrome following coronary artery by-pass surgery in the Cardiovascular Surgery Department of Ankara University Medical School between December 1993 and April 1999. For this purpose, 200 low cardiac output syndrome patients were compared with 200 patients who didn't have low cardiac output syndrome randomly. Statistically; according to the results of the univariate analysis tests, which have p value less than 0,25 were defined as potential risk factors for the low cardiac output syndrome and mortality. In the occurrence of low cardiac output syndrome, female sex, age over 70 years, renal failure, smoking, BMI (body mass index) less than 27 and left ventricle ejection fraction less than 40% were defined as risk factors. For the mortality, age over 70 years, femoropopliteal disease and ejection fraction less than 20% were defined as risk factors. The duration of cross clamping and total by-pass and the number of grafts anastamosed (more than 5) were defined as operative risk factors. It was observed that ventilatory support time is significantly longer among the low cardiac output patients.