Kropotkin'de anarşizm ve ahlak
Anarchism and ethics at Kropotkin
- Tez No: 795544
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın konusu Kropotkin' de anarşizm ve ahlaktır. Ahlakın içgüdüleri arasında yer alan karşılıklı yardımlaşma ve adalet konusunda ayrı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bunları kapsayan ahlak kavramına ilişkin bir tez çalışması bulunmamaktadır. Kropotkin, ahlakı, karşılıklı yardımlaşma ve adalet kavramını kapsayan geniş bir şekilde ele alır. Ayrıca ahlakı, ahlakın üçüncü içgüdüsü olan kendini feda etme içgüdüsü olarak görür. Bunun ahlakın konumu hakkında kafa karışıklığına neden olduğu düşünülebilir. Kropotkin'de bu zamana kadar ahlakın geri planda kalması, ahlakın bu ikili kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Tezin birinci bölümünde 'anarşizm' kelimesinin kökeni ve anlamı açıklanmaya çalışıldı. Anarşizmin genel olarak nasıl anlaşıldığı ve ünlü anarşistlerin fikirleri kısaca ele alınmaktadır. Kropotkin'in anarşizmden ne anladığı ve yaşamının anarşist olmasındaki etkisi oldukça önemlidir. İkinci bölümde, Kropotkin'in anarşik komünizm kavramından ne anladığı ve anarşik bir toplumun nasıl bir yer olacağı, yaşadığı toplumdaki aksaklıkların açıklanmasıyla ortaya konulmuştur. Nasıl olmaması gerektiğini söyleyerek, nasıl olması gerektiği sonucuna varılabilir. Üçüncü bölümde ise 'ahlak'ın ne olduğu ve kökeni sorgulanmaktadır. Bu bölümde anarşizmin temelinde insanın doğal bir içgüdüsü olan ahlakın olması gerektiği ifade edilir. İnsan içindeki içsel zorunluluk duygusuna sırtını dönmediği zaman adil, eşit ve özgür bir dünyaya kavuşabileceği anlatılmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is anarchism and morals in Kropotkin. There are separate studies on mutual aid and justice, which are among the instincts of morals. However, there is no thesis study on the concept of morals that covers them. Kropotkin considers morals broadly, encompassing the concept of mutual aid and justice. He also sees morality as the third instinct of morals, the instinct of self-sacrifice. This might be thought of as causing confusion about the position of morals. The fact that morals has remained in the background in Kropotkin until now may be due to this dual use of morals. In our thesis, the first chapter is devoted to explaining the origin and meaning of the word 'anarchism'. How anarchism is generally understood and the ideas of famous anarchists are briefly discussed. What Kropotkin understands from anarchism and its impact on his life being anarchist is very important. In the second part, what Kropotkin understands from the concept of anarchic communism and what an anarchic society will be like are explained by explaining the problems in the society he lives in. By saying how it should not be, one can conclude how it should be. In the third part, what 'morals' is and its origin are questioned. In this section, it is stated that morals, which is a natural instinct of man, should be the basis of anarchism. It is tried to be explained that when a person does not turn his back on the sense of inner necessity, he can attain a just, equal and free world.