Obez bireylerde içselleştirilmiş kilo ön yargısı ve öz şefkat düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level internalized WeİGHT bias and self-compassion in obese individuals
- Tez No: 795592
- Danışmanlar: DOÇ. EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma obez bireylerde içselleştirilmiş kilo ön yargısı ve öz şefkat düzeyini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MEAH) ve Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi (DHEDH) yer alan diyet polikliniklerinde Ağustos 2022 ve Kasım 2022 tarihlerinde yürütüldü. Araştırma diyet polikliniklerine kayıtlı araştırma kriterini taşıyan 260 bireyle tamamlandı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“İçselleştirilmiş Kilo Ön Yargısı Ölçeği”(İKÖÖ) ve“Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu”(ÖŞÖ-KF) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, ortalama toplam puanlar, standart sapma, min-max, Oneway ANOVA ve Bağımsız Gruplarda t Testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin İKÖÖ toplam puanı ve ÖŞÖ-KF toplam puanı orta düzeyin üzerindedir. Bireylerin İKÖÖ toplam puan ortalamaları ile ÖŞÖ-KF toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde (r=-.701) yüksek düzeyde, BKİ ve kilo ön yargı düzeyi arasında istatiksel olarak anlamlı (r=.155) pozitif yönde zayıf düzeyde bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine internalized weight bias and level of self- compassion in individuals diagnosed with obesity. Material and Method: The study was conducted in the dietary outpatient clinics of Malatya Training and Research Hospital and Darende Hulusi Efendi State Hospital between August 2022 and November 2022. The study was conducted with 260 individuals met the research criteria who were registered in dietetic outpatient clinics. The data were collected using the Introductory Information Form, Internalized Weight Bias Scale, and the Self-Compassion Scale Short-Form (SCS-SF). Number, percentage, mean, average total scores, standard deviation, min-max, One-way ANOVA, and Independent Samples t-test were used to analyze the data. Results: The total scores in the internalized weight bias scale and the self- compassion scale of the individuals who participated in the study were above the moderate level. There was a statistically significant negative (r=-0.701) high-level relationship between the internalized weight bias and the self-compassion scale score averages, and a statistically significant (r=0.155) positive weak relationship between BMI and the internalized weight bias level.