Anadolu coğrafyasında Neolitik Dönem arkeobotanik buluntuları
Archaeobotanical finds in the Neolithic Period in Anatolian geography
  1. Tez No: 795595
  2. Yazar: ECE EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TOSYAGÜLÜ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Botanik, Archeology, Archaeometry, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Anadolu, değişik iklimi ve taşıdığı farklı jeolojik özellikleri nedeniyle geniş bir bitki çeşitliliğine sahiptir.“Temel Bitkiler”olarak adlandırılan emmer buğdayı, einkorn buğdayı, arpa, mercimek, bezelye, nohut, burçak ve keten türlerinin yabani atalarının doğal yaşam alanıdır. Yaklaşık 10 bin yıldır yapılan tarım, avcı-toplayıcı insan topluluklarının yerleşik yaşama geçişi, güçlenip çoğalması ve küçük yerleşim alanlarının büyük kentlere dönüşmesi gibi insanlık tarihinde devrim olarak nitelendirilen süreçlerde Anadolu tarihinde çok önemli bir rol oynamıştır. İnsanların yarı yerleşik avcı-toplayıcı olarak yaşadıkları dönem boyunca insan ve bitki ilişkisi, çeşitli ve uzun bir zamana yayılan değişimlerden geçer. Çevresel arkeolojini alt disiplinlerinden biri olan arkeobotanik; arkeolojik yerleşimlerden çıkan bitki kalıntıları ışığında, insanın çevre üzerindeki etkilerini, çevrenin insanların yaşam pratiğini nasıl etkilediğini ve bitkilerin kültürel kullanımları hakkında fikir sahibi olmamıza imkân sağlar. Bu çalışmada, Anadolu coğrafyasında bulunan Neolitik Dönem yerleşimlerinden elde edilen mevcut arkeobotanik veriler derlenerek genel bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has a wide variety of plants due to its different climate and geological features.It is the natural habitat of the wild ancestors of“Basic Plants”such as emmer wheat, einkorn wheat, barley, lentils, peas, chickpeas, barley, and flax species. Agriculture, which has been carried out for approximately 10,000 years, has played a very important role in Anatolian history in processes that are considered revolutions in human history, such as the transition of hunter-gatherer human communities to settled life, their strengthening and multiplication, and the transformation of small settlements into large cities. During the period when people lived as semi-settled hunter-gatherers, the relationship between humans and plants underwent various changes which spread over a long period of time. Archaeobotany, which is one of the sub-disciplines of environmental archaeology, enables us to have an idea about the effects of humans on the environment, how the environment affected the life practices of humans, and the cultural uses of plants by examining plant remains found in archaeological settlements. In this study, a general evaluation has been attempted by compiling the existing archaeobotanical data obtained from Neolithic Period settlements in the Anatolian geography.