Emoji pazarlama: Markaların twitter kullanımları
Emoji marketing: Twitter usage of brands
- Tez No: 795596
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle insanlar vakitlerinin çoğunu dijital dünyada geçirmekte ve bunun sonucunda da dijital iletişimin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kullanıcılar kelimelerin yetersiz olduğu durumlarda duygularını aktarmak için gönderilerinde yoğun bir şekilde emoji kullanmaktadırlar. Emojilerin evrensel anlamları olması ve herkes tarafından anlaşılır olması tercih edilmelerinin başlıca sebebidir. Bu yeni emoji dili ile markalar tüketicilere kolayca ulaşabilmektedir. Tarihte ilk örnekleri hiyerogliflere benzetilse de yeni bir kavram olan emojiler insanlar tarafından çok kolay bir şekilde benimsenmişlerdir. Markalar da bu yoğun kullanımı sosyal medya gönderilerinde yansıtmaktadırlar. Özellikle yeni coğrafik pazarlara giren markalar, buralarda sosyal medya kullanıcılarıyla emojiler yoluyla iletişimi sağlamaktadırlar. Bu çalışmada markaların Twitter'daki emoji kullanımları analiz edilmiştir. Çalışma evreni Türkiye pazarına giren uluslararası markalardan oluşturulmuştur. Teknoloji, otomotiv, gıda, finans, e-spor, ve alışveriş sektörleri olmak üzere 6 sektör belirlenmiş ve bu sektörlerdeki 44 markanın Mart 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasındaki Twitter gönderileri Python programı ile toplanmıştır. Program ile elde edilen veriler Maxqda 22 programı ile keşifsel olarak analiz edilmiştir. Seçilen markaların emoji varlığı, emoji yoğunluğu ve emoji çeşitliliği ortaya konulmuştur. Devamında ise emoji kategorileri belirlenmiştir ve bu kategorilerdeki en çok kullanılan emojiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the technological advances, people spend most of their time going online in digital world and therefore the importance of digital communication is getting a rise in time. Users apply emojis mostly in their posts when they feel inadequate at that time of expressing their feelings. Emojis have universal meaning and they are globally understood that is the main reason why people prefer them. Brands are able to reach consumers easily with this new emoji language. Even though the first samples of emojis in history are liken to hieroglyphs, emojis being new concepts have been easily adapted by people. Brands reflect this highly usage of emojis on their social media posts. Especially the brands that access to new geographic markets communicate with social media users via emojis. Usage of emojis on Twitter by brands has been analyzed. Working area has been formed by international brands accessing to Turkish markets six industries including technology, automotive, food, finance, e-sport, and shopping have been determined, and Twitter posts of 44 brands in these sectors during the time between March 2022 and July 2022 have been collected via Python programme. Inputs extracted using that programme have been exploratory analyzed via Maxqda 22 programme. Emoji usage, density and variety of chosen brands have been pointed out. Accordingly, emoji categories and the most highly used emojis have been determined.