Reklamlar ekseninde markaların kalıp yargıları sorgulayıcı yaklaşımları üzerine bir inceleme
An investigation on the stereotypical questioning approaces of brands through advertisements
- Tez No: 795606
 - Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 220
Özet
Reklam ve reklamcılık açısından; kültür ve kültürlerarası iletişim gibi konular önem taşımaktadır. Günümüzde birçok marka için başat faktör olarak nitelendirilmektedir. Kültürün insanın pratikleri üzerinden ele alınması gerekliliği, yaşanan dönüşümleri ve dönüşümleri açığa çıkaran unsurları anlamlandırmalı ve çözümleyerek amacına hizmet etmelidir. Yaşanan değişim ve dönüşümler bireylerin sosyolojik ve psikolojik edimleri ekseninde tüketici rolü üzerine odaklanmayı öne çıkarmaktadır. Toplumların mevcut kültürleri satın alma eylemini şekillendirici rol oynarken, reklam ve pazarlama stratejileri de kültürel yapı bağlamında değişmektedir. Kültürleri temsil eden, aktaran, ortaya koyan sözlü, yazılı, sembolik tüm unsurlar reklam ve reklamcılık alanını yakından ilgilendirmekte, tüketicisi ile bağ kurmayı hedefleyen markalar açısından kültür ve alt kültürler analiz materyaline dönüşmektedir. Bu tez çalışmasında reklamın kültür ile bağıntısı, sembol ve mitlerle olan diyalogu, kültürlerarası iletişim ve öteki kavramının üzerinde durulmuştur. Reklamın mevcut olduğu toplumlarda beslendiği kaynak olan kültürün pazarlama ve satış politikasına göre reklam kampanyalarına yansıması çalışılmıştır. Ayrıca çeşitli markaların reklamları incelenmiş, değişen toplumla beraber oluşan reklamlar ve diğer sosyal platformlarla ilişkisi hakkında detay verilmiştir. Reklam anlayışının değişip, reklamcılık alanlarının geliştiği ve toplumların içerisinde bulunduğu sembolik dönüşümler kendi içerisinde bir karma oluşturmuş, oluşan bu karma ile de satış ve pazarlama detayları çalışma kapsamında incelenmiştir. Yapılan bu araştırmanın amacı toplumda meydana gelen kalıp yargıların reklam yoluyla sorgulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Advertising and advertising from a cultural and intercultural communication perspective are important issues. Nowadays, they are considered as a predominant factor for many brands. The necessity of understanding and analyzing the elements that reveal the transformations and changes in culture through people's practices should serve its purpose. The changes and transformations focus on the consumer role based on individuals' sociological and psychological actions. While the existing cultures of societies play a shaping role in the purchasing behavior, advertising and marketing strategies also change in the context of cultural structure. All verbal, written, and symbolic elements that represent, convey, and reveal cultures are closely related to the field of advertising and advertising, and turn into cultural and subcultural analysis material for brands that aim to establish a connection with their consumers. In this thesis, the relationship between advertising and culture, the dialogue with symbols and myths, intercultural communication, and the concept of the“other”have been emphasized. The reflection of culture, which is the source of advertising in societies where advertising exists, on advertising campaigns according to marketing and sales policies has been studied. In addition, the advertisements of various brands have been examined, and details have been given about the advertisements that have emerged along with the changing society and their relationship with other social platforms. The transformations in advertising understanding and the developments in advertising fields, and the symbolic transformations that societies are undergoing, have created a mixture that has been examined in terms of sales and marketing details. The aim of this research is to question the stereotypes that occur in society through advertising.