Erzurum peynir helvasının duyusal dokusal ve bazı bileşim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of sensory, textural and some composition properties of erzurum cheese halva
  1. Tez No: 795605
  2. Yazar: SELÇUK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, peynir helvasının renk, dokusal ve duyusal özelliklerine farklı un çeşidi ve farklı peynir ilave sıcaklıklarının etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, üç farklı peynir ilave sıcaklığı (30°C, 40 °C ve 50 °C ), iki farklı un (rafine un -tam buğday unu) ve %100 kaymak kullanılarak 2 tekerrür olarak yürütülmüştür. Tam buğday unu kullanılarak hazırlanan peynir helvası örneklerinde kuru madde miktarının rafine un kullanılarak hazırlanan örneklere göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Peynir helvası örneklerinde kül miktarı, rafine un ile hazırlanan örneklerde düşük, tam buğday unu ile hazırlanan örneklerde ise yüksek bulunmuştur. Yağ miktarı tam buğday unu ile hazırlanan örneklerde düşük, rafine un ile hazırlanan örneklerde ise yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of different flour types and different cheese addition temperatures on the color, textural and sensory properties of cheese halva. In the study, three different cheese addition temperatures (30, 40 and 50 °C) were analyzed using two different flours (refined flour -whole wheat flour) and 100% cream with 2 replications. It was observed that the amount of dry matter in the cheese halva samples prepared using whole wheat flour was higher than the samples prepared using refined flour. The amount of ash in cheese halva samples was low in samples prepared with refined flour and high in samples prepared with whole wheat flour. The amount of fat was low in samples prepared with whole wheat flour and high in samples prepared with refined flour.