Mikst venöz kan oksijen saturasyonu, santral venöz kan oksijen saturasyonu, arter-mikst ven pH farkı, miskt ven-arter parsiyel karbondioksit basıncı farkı, oksijen ekstraksiyon fraksiyonu, .....
Evaluation of the effect of mixed venous oxygen saturation, central venous oxygen saturation, mixed venous and arterial partial carbon dioxide gradient, arterial and mixed venous Ph gradient, oxygen extraction ratio, sys
- Tez No: 79561
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KORUYUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
33 ÖZET Mikst venöz kan oksijen saturasyonu, santral venöz kan oksijen saturasyonu, arter - mikst ven pH farkı, mikst ven - arter parsiyel karbondioksit basıncı farkı, oksijen ekstraksiyon fraksiyonu, sistemik vasküler resistans ve kan laktat düzeylerinin değerlendirilerek bu parametrelerin hastaların mortalite riskine olan etkilerini prospektif olarak araştırdığımız bu çalışmamızda 32 genel cerrahi yoğun bakım hastasının takibi gerçekleştirildi. Bu hastaların hemodinamik ve metabolik parametrelerinin ölçümleri yapılarak SAPS II ile skorlandı ve mortalite riskleri hesaplandı. İki değişkenli korrelasyon testleri ile istatistiksel analiz gerçekleştirildi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar ile literatür bilgilerini birleştirdiğimizde; Ciddi yoğun bakım hastalarının takip ve tedavilerinde en önemli aşamalardan birisi hastaların yeterli doku perfüzyonlarının gerçekleştirilmesi ile metabolizmalarının devamlılığının sağlanmasıdır. Bu nedenle bu hastaların invaziv monitörizasyonlan yapılarak doku perfüzyonlarıyla ilgili parametrelerin ve bu parametrelerde olan değişikliklerin takip edilmesi tedavilerinin yönlendirilmesinde yararlı olacaktır. Bu sayede hastaların çoklu organ yetmezliğine gidiş riskleri, dolayısıyla da mortalite risklerinin azalması söz konusudur. İnvaziv monitörizasyonla elde ettiğimiz parametrelerden mikst venöz kan oksijen saturasyonu, oksijen ekstraksiyon fraksiyonu, sistemik vasküler resistans ve kan laktat düzeyi ile mortalite riski arasındaki ilişki anlamlıdır. Bu yüzden bu parametrelerin ciddi yoğun bakım hastalarında takibinin uygun olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY In this prospective study, we measured mixed venous oxygen saturation, central venous oxygen saturation, mixed venous and arterial partial carbon dioxide gradient, arterial and mixed venous pH gradient, oxygen extraction ratio, systemic vascular resistance and blood lactate in 32 surgical critical patients and evaluated the effect of these parameters on the patient mortality risk. Hemodynamic and metabolic parameters were measured and scored with SAPS II in these patients. Mortality rate was also calculated. Statistical analysis were done by bivariate correlation tests. When we combine our results and the information from the literature; One of the most important steps in the management of critical care patients is the maintenance of their metabolism by the effective tissue perfussion. For this reason, invasive monitorization of tissue perfussion parameters and planning their treatments according to the changes in these parameters are very helpful. As a result of these manipulations the risk of multiple organ failure and thus the mortality rate could be decreased. There is a strong correlation between mortality risk and the parameters (mixed venous oxygen saturation, oxygen extraction ratio, systemic vascular resistance and blood lactate) measured by the invasive monitorization. In conclusion, these parameters can be used as guides in the management of critical care patinets.