Mikst venöz oksijen saturasyonunun genel anestezi altında aralıklı izlenmesi
Intermittent monitoring of mixed venous oxygen saturation under general anesthesia
- Tez No: 665286
- Danışmanlar: UZMAN ECDER ÖZENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Mikst venöz oksijen saturasyonunun (SvO2) öneminin bilinmesi tıp tarihinde oldukça öncelere dayanır. Hipokrat koyu renkli venlerin kötü prognoz göstergesi olduğunu bildirmiştir. Fizyolojik bir yaklaşımda bulunursak, mikst venöz oksijen saturasyonu (SvO2), kardiyak output (Q) ve sistemik oksijen tüketimi arasında dengeyi ve mevcut kardiyak output'un periferik dokulara (metabolik ihtiyaçları karşılamak için) yeterli oksijen sağlayıp, sağlamadığını gösteren güvenli bir indikatördür. Oksijen dengesinin bir göstergesi olarak kabul edilen mikst venöz oksijen saturasyonunun (SvO2) bir“erken uyarı sistemi”olduğuna inanılmaktadır. Mikst venöz oksijen saturasyonunun (SvO2) sadece kardiyak output (Q) ile korelasyonu olan bir parametre olmayıp arteriyel oksijen saturasyonu, oksijen tüketimi ve Hb konsantrasyonu ile de yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı; kritik olmayan, elektif cerrahi uygulanan hastalarda, yalnızca“Genel Anestezi”nin“Mikst Venöz Oksijen Saturasyonu”(SvO2) üzerinde meydana getirdiği etkiyi araştırmak ve bunun klinik uygulanabilirliğini belirlemektir. Materyal Metod: ASA-II Grubu 35 hasta çalışmaya alındı. Premedikasyon uygulanmayan hastalara standart genel anestezi uygulandı. Ameliyat öncesi tüm hastalara subclavian santral venöz kateterizasyon ile radial arter kanülasyonu uygulandı. Preoperatif bir kez ve peroperatif saat başı olmak üzere postoperatif 1. ve 6. saatlerde olmak üzere mikst venöz ve arteriyel kan gazı analizi yapıldı. Sonuç ve Değerlendirme: Peroperatif mikst venöz oksijen saturasyonunda anlamlı derecede yükselme olduğu görüldü. Bu yükselmenin genel anesteziye bağlı olarak tamamen normal bir sonuç olduğu, temel sebebin ise anestezi altında metabolizma düşüşü ve belli oranda hipotermiye bağlı olduğu düşünüldü. Sonuç olarak yaptığımız bu çalışma genel anestezi altında belli oranda (17,97) SpO2 yükselmesinin normal olduğunu, bunun dışındaki yüksekliklerin hemodinamik yetersizlik anlamına geleceği sonucuna varıldı. Genel anestezi altında aralıklı mikst venöz oksijen saturasyon takibinin bir erken uyarı sistemi olarak değerlendirilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The importance of mixed venous oxygen saturation (SvO2) is known long ago in the history of medicine. Hippocrates reported that dark veins are indicators of poor prognosis. If we take a physiological approach, it is a safe indicator showing the balance between mixed venous oxygen saturation (SvO2), cardiac output (Q) and systemic oxygen consumption and whether the current cardiac output provides sufficient oxygen to peripheral tissues (to meet metabolic needs). Mixed venous oxygen saturation (SvO2), considered an indicator of oxygen balance, is believed to be an“early warning system”. Mixed venous oxygen saturation (SvO2) is not only a parameter that correlates with cardiac output (Q), it is also closely related to arterial oxygen saturation, oxygen consumption and Hb concentration. The aim of this study is; To investigate the effect of“General Anesthesia”on“Mixed Venous Oxygen Saturation”(SvO2) in patients undergoing non-critical, elective surgery and to determine its clinical applicability. Material Method: 35 ASA-II Group patients were enrolled in the study. Standard general anesthesia was applied to patients who were not premedicated. Radial artery cannulation with subclavian central venous catheterization was applied to all patients before surgery. Mixed venous and arterial blood gas analysis was performed preoperatively and at the postoperative 1st and 6th hours, once per hour. Conclusion and Evaluation: A significant increase in peroperative mixed venous oxygen saturation was observed. It was thought that this increase was a completely normal result due to general anesthesia, and the main reason was due to the decrease in metabolism under anesthesia and to a certain extent hypothermia. As a result, our study concluded that a certain rate of SpO2 increase (17.97) under general anesthesia was normal, and heights other than this would mean hemodynamic insufficiency. It was concluded that intermittent mixed venous oxygen saturation monitoring under general anesthesia can be considered as an early warning system.