Solid meme kitlelerinin gri skala ultrason histogram analizi bulgularının malign-benign ayrımına katkısı
The contribution of gray scale ultrasound histogram analysis findings of solid breast masses to malign-benign differentiation
  1. Tez No: 795623
  2. Yazar: HÜSEYİN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KAÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda, memede kitle nedeniyle başvuran hastalarda YLH oranlarının malign-benign ayrımındaki etkinliğini, YLH oranları ile BI-RADS skorlaması arasındaki ilişkiyi, biyopsiye karar verme sürecinde birbirlerini tamamlayıcı etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç-yöntem: Bu çalışma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda, Ocak 2015 ile Ekim 2015 tarihi arasında bölümümüze memede kitle ön tanısı ile konsülte edilen ve memede en az bir solid kitle tespit edilen 18-75 yaş aralığında 76 kadın hastanın Hitachi Preirus (Tokyo, Japan) Ultrason cihazı ve 13-MHz lineer prob kullanılarak alınan dijital ortamda kaydedilmiş gri skala görüntüleri ve“Hastane Bilgi Yönetim Sistemi-HBYS”arşiv sisteminden aynı kitleye yönelik histopatolojik verilerinin, retrospektif olarak incelenmesiyle yapıldı. Hastalar aldıkları histopatolojik tanılara ve aldıkları US BI-RADS skoruna göre gruplandırılmıştır.Malign histopatolojik tanı alanlar, BI-RADS skoruna bakılmaksızın grup I, benign histopatolojik tanı alanlar ise yine BI-RADS skoruna bakılmaksızın grup II olarak sınıflandırıldı. Ayrıca, BI-RADS 4 skorunun alt gruplarına bakılmaksın(4a, 4b, 4c) malign tanı alıp daha önceden 4 skorunu almış hastalar grup III, benign grupta yer alıp yine daha önce 4 skorunu almış hastalar grup IV olarak sınıflandırıldı. Her hastanın meme kitle lezyonundan bilgisayar ortamında histogram analizi yapıldı. Kitle sonografik özellikleri ve histopatolojisi sırasıyla kaydedildi. Elde ettiğimiz bulgular YLH oranlarının BI-RADS kriterlerini tamamlayıcı etkisi açısından ve BI-RADS sınıflaması ile YLH oranları arasındaki uyumluluk açısından değerlendirildi. Bulgular: Histopatolojik tanıya göre gruplandırılan hastaların ölçümlerinde; Grup I ortalama YLH değeri 2.88±0.65 (2.04 ila 4.10 arasında) , grup II ortalama YLH değeri 1.55±0.40 (0.86 ila 2.36 arasında) bulundu. Grup III ortalama YLH değeri 2.94±0.68 (2.06 ila 4.10 arasında) , grup IV ortalama YLH değeri 1.51±,0.41 (0.86 ila 2.35 arasında) bulundu. YLH oranlarının BI-RADS kriterlerini tamamlayıcı etkisi açısından , Grup I ile grup II arasında, YLH oranları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup III deki YLH oranları ile grup IV deki YLH oranları arasında farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. BI-RADS sınıflaması ile YLH oranları arasındaki uyumluluk açısından, BI-RADS 3 ile BI-RADS 5 arasında, BI-RADS 4 ile BI-RADS 5 arasında YLH oranları açısından anlamlı farklılık mevcut iken BI-RADS 3 ile BI-RADS 4 YLH oranları arasından anlamlı farklılık bulunmadı. Ek olarak BI-RADS 4 subgrupları arasında da subgruplar tek tek ele alındığında anlamlı farklılık bulunmadı. BI-RADS skorlarına bakılmaksızın tüm lezyonlarda , malign ve benign gruptakiler için ROC analizi yapıldığında istatistiksel olarak anlamlı cut-off değer 2,03 bulunmuş olup bu düzeyde sensitivite 1, spesifite ise 0,864 bulunmuştur. Sadece BI-RADS 4 lezyonlar için ROC analizi yapıldığında eğri altında kalan alan 0,982 bulunmuş olup anlamlı cut-off değer olarak 2,02 olarak tespit edilmiştir.Bu seviyede sensitivite 1, spesifite ise 0,857 olarak tespit edilmiştir. BI-RADS 4 lezyonlarda malign lezyonları tespit edebilme açısından PPD, cut-off değer kullanılmadan %16,3 bulunurken, 2.02 cut-off değer ve üzeri kullandığımızda sonuç %57,1 bulunmuştur. BI-RADS 4 lezyonlarda benign lezyonları tespit edebilme açısından PPD, cut-off değer kullanılmadan %83,1 bulunurken, 2.02 cut-off değerin altını kullandığımızda sonuç %100 bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda meme kitle lezyonlarda YLH oranlarının tespit edilmesinin, malign-benign ayrımı açısından hem tüm lezyonlarda BI-RADS gruplarını gözönünde bulundurmaksızın, hem de özel olarak sadece BI-RADS 4 lezyonlarda, istatistiksel olarak anlamlı katkı sağlayabileceği görüldü. Sadece BI-RADS kriterleri ile kitle lezyonların malign-benign ayrımına ve biyopsiye karar verilmesi anlamlı olmakla birlikte özellikle BI-RADS 4b ve 4c lezyonlarda bu sınıflamanın zaman zaman yetersiz kalabileceği görüldü. Böyle bir durumda ek olarak YLH oranlarının kullanılmasının, karar verme sürecinde bizleri doğru tanıya bir adım daha yaklaştıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, our purpose is revealing the efficiency of FLH (fat-to-lesion histogram) rates in differentiating between malign-benign in the patients who apply because of mass in breast, and determine the relation between FLH rates and BI-RADS scoring, and complementary effect in decision-making process for biopsy. Material-Method: 76 female patients were included in the study, with the ages varying between 18 and 75 having at least one solid mass in breast consulted with the pre-diagnosis of mass in breast in Afyon Kocatepe University, Faculty of Medicine, Radiology Department between the dates January 2015 and October 2015. The study was conducted by retrospective examination of the gray scale images recorded with Hitachi Preirus (Tokio, Japan) Ultrasound Device and 13-MHz lineer probe, and the histopathological data of the same mass in the Hospital Information Managing System- HIMS archive. The patients were classified according to their histopathological diagnoses and US BI-RADS scores. The patients who are diagnosed with a malign histopathology are classified as group I whereas those who are diagnosed with a benign histopathology are classified as group II without considering the BI-RADS scores. In addition, the malign-diagnosed patients who are scored as 4 are classified as group III whereas the benign-diagnosed patients who are scored as 4 are classified as group IV without considering the sub-groups (4a, 4b, 4c) of BI-RADS 4 scores. Histogram analysis of each patient's breast mass was made. Their mass sonographical features and histopathologies were recorded. The clinical findings obtained were examined in terms of the complementary effect of FLH rates to the BI-RADS criteria and in terms of the compliance between the BI-RADS classification and FLH rates. Findings: In the measurements of the patients who were grouped according to the histopathological diagnosis; group I average FLH value was as 2.88±0.65 (between 2.04 and 4.10), group II average FLH value was as 1.55±0.40 (between 0.86 and 2.36). Group III average FLH value was as 2.94±0.68 (between 2.06 and 4.10), group IV average FLH value was as 1.51±,0.41 (between 0.86 and 2.35). In terms of the complementary effect of the FLH rates to the BI-RADS criteria, the FLH rates' differences between group I and group II were found to be statistically significant. The FLH rates' differences between group III and group IV were found to be statistically significant. The statistically significant cut-off value was found as 2,03 , the sensitivity at this level was found as 1 , the specifity was found as 0,864 when ROC analysis was made for malign and benign groups in all lesions without caring for the BI-RADS scores. When ROC analysis was made for only BI-RADS 4 lesions, the area under the curve was found as 0,982. The significant cut-off value was determined as 2,02. The sensitivity at this level was determined as 1 and the specifity was determined as 0,857. In terms of being able to determine the malign lesions; in BI-RADS 4 lesions, PPV(positive predictive value) was found as 16,3% without using the cut-off value whereas the same PPV was found as 57,1% when we use the cut-off value as 2,02 and higher than this point. In terms of being able to determine the benign lesions; in BI-RADS 4 lesions, PPV was found as 83,1% without using the cut-off value whereas the same PPV was found as 100% when we use the cut-off value as lower than 2,02. Result: In our study, it was observed that the determination of FLH rates in breast mass lesions can be statistically significant in terms of malign-benign discrimination both in all lesions without caring for the BI-RADS groups and in particularly BI-RADS 4 lesions. It was observed that it is significant to decide for biopsy and malign-benign discrimination of mass lesions through only BI-RADS criteria, however this kind of classification may be insufficient in particularly BI-RADS 4b and 4c lesions from time to time. In this case, we consider that using the FLH rates additively will take us closer to the true diagnosis in decision-making process.