Spor bilimleri öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı, yaşam tatmini ve rekreasyon fayda düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi: Niğde ili örneği
Examination of sports sciences students' social appearance anxiety, life satisfaction and recreation benefits according to various variables: Niğde province example
- Tez No: 795622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı, yaşam tatmini ve rekreasyon fayda düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma; nicel araştırma modelinde tasarlanmış olup, tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır, örneklemi ise Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 149' u kadın 211' i erkek toplamda 360 öğrenci oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Hart ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen ve Doğan (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Diener vd. (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Bekmezci ve Mert (2013) tarafından uyarlanan Yaşam Tatmini Ölçeği ile Ho (2008) tarafından geliştirilen ve Akgül, Ertüzün ve Karaküçük (2018) tarafından Doğrulayıcı Faktör Analizi ile tekrar test edilen Rekreasyon Fayda Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24 istatistik programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilere tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hipotez testleri için non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Çıkarımsal istatistikler için Spearman Korelasyon analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak; Katılımcıların yaşam tatmini toplam puanı ile sosyal görünüş kaygısı toplam puanı arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu, rekreasyon fayda toplam puanları ile yaşam tatmini toplam puanları arasında ise pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki görülmektedir. Katılımcıların sosyal görünüş kaygısı toplam puanı ile rekreasyon fayda toplam puanı arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Araştırma kapsamında ele alınan cinsiyet, bölüm ve yaş değişkenlerine yönelik yapılan analizlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the social appearance anxiety, life satisfaction and recreational benefit levels of sports science students according to various variables. Study; It was designed in a quantitative research model and a scanning design was used. The universe of the research; Niğde Ömer Halisdemir University Faculty of Sports Sciences consists of students, and its sample consists of 360 students, 149 female and 211 male, studying at Niğde Ömer Halisdemir University Sports Sciences Faculty. As data collection tools; The Social Appearance Anxiety Inventory developed by Hart et al. (2008) and adapted to Turkish by Doğan (2010), Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Bekmezci and Mert (2013), and the Recreation Benefit Scale developed by Ho (2008) and retested by Confirmatory Factor Analysis by Akgül, Ertüzün, and Karakucuk (2018). SPSS 24 statistical program was used in the evaluation of the data. Descriptive statistics were made on the obtained data. According to the results obtained, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test, which are non-parametric tests, were applied for hypothesis tests. Spearman Correlation analyzes were performed for inferential statistics. In conclusion; There is a low negative correlation between the participants' total life satisfaction score and their social appearance anxiety total score, and a low positive correlation between their recreation benefit total scores and their life satisfaction total scores. It is seen that there is a low negative correlation between the total score of the participants' social appearance anxiety and the total recreational benefit score. No statistically significant difference was found in the analyzes made for the gender, department and age variables considered within the scope of the research.