Deneysel status epileptikusta ketamin ve propofolün etkileşimi
Interaction of ketamine and propofol in experimental status epilepticus
- Tez No: 795624
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ama : Refrakter status epileptikus (RSE), ilk basamak benzodiazepin ve ikinci basamak antiepileptik ilaç tedavilerine yanıtsız ciddi mortalite ve morbiditeyle seyreden nörolojik bir tablodur. Devam eden nörolojik hasar ve tedavide kullanılan ilaçlar bu duruma katkıda bulunmaktadır. Zaman geçtikçe daha dirençli hale gelen nöbetlerin bir an önce durdurulması önem arz etmektedir. Bu dirençten sorumlu mekanizma, zaman içerisinde aktif GABA-A reseptörlerinin internalize olması ve NMDA reseptörlerinin artmış ekspresyonu olarak görülmektedir. Bir NMDA reseptör antagonisti olan ketaminin tedavinin erken aşamasında GABAerjik bir ajan olan propofol ile kombinasyonunun faydalı olabileceği düşünülmüştür. Klinik ortamda bu konuyla ilgili veriler olduk a yetersizdir ve deneysel alışmaların gerekliliğine yol a maktadır. Ayrıca literatürde ketamin ile propofolün deneysel status epileptikus modelinde etkinliğini inceleyen herhangi bir çalışma olmadığı tespit edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 72 adet 10-12 haftalık Sprague Dawley cinsi ratlar, 9 gruba ayrılmıştır: 1-Kontrol grubu, 2-Propofol 20 mg/kg, 3- Propofol 40 mg/kg, 4- Propofol 80 mg/kg, 5-Ketamin 30 mg/kg, 6- Ketamin 60 mg/kg, 7- Ketamin 90 mg/kg, 8-Propofol 20 mg/kg ve Ketamin 15 mg/kg kombinasyonu, 9-Propofol 40 mg/kg ve Ketamin 30 mg/kg kombinasyonu. Tüm gruplarda lityum-pilokarpin ile refrakter status epileptikus modeli oluşturulmuş ve nöbet başlangıcından 40 dakika sonra belirtilen ilaçlar intreperitoneal yoldan uygulanmıştır. İlaç uygulamasının yapıldığı ilk gün ile sonraki 48.saat ve 7.günde olmak üzere EEG kayıtları alınmıştır. Kayıtlar diken frekansları (diken/dk) ve amplitüdleri (mV) üzerinden istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: İlaçların uygulandığı ilk gün alınan EEG kayıtlarında, propofol 20 mg/kg grubunun nöbet aktivitesini durdurmadığı ancak propofol 80 mg/kg grubunda tüm aktivitenin ila enjeksiyon anından itibaren baskılandığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Refractory status epilepticus (RSE) is a condition with serious mortality and morbidity unresponsive to first-line benzodiazepine and second-line antiepileptic drugs. Ongoing neurological damage and drugs used in treatment contribute to this situation. It is important to stop the seizures, which become more resistant as time passes, as soon as possible. The mechanism responsible for this resistance appears to be the internalization of active GABAA receptors over time and increased expression of NMDA receptors. It was thought that the combination of ketamine, an NMDA receptor antagonist, with propofol, a GABAergic agent, may be beneficial in the early phase of treatment. The data on this subject in clinical conditions are quite insufficient and lead to the necessity of experimental studies. In addition, it has been determined that there is no study in the literature examining the efficacy of ketamine and propofol in the experimental status epilepticus model. Materials and Methods: In the study, 72 10-12 week old Sprague Dawley rats were divided into 9 different groups: 1-Control group, 2-Propofol 20 mg/kg, 3- Propofol 40 mg/kg, 4- Propofol 80 mg/kg, 5-Ketamine 30 mg/kg, 6- Ketamine 60 mg/kg, 7- Ketamine 90 mg/kg, 8- Propofol 20 mg/kg and Ketamine 15 mg/kg combination, 9- Propofol 40 mg/kg and Ketamine 30 mg/kg combination. In all groups, a refractory status epilepticus model was created with lithium-pilocarpine, and the indicated drugs were administered intraperitoneally 40 minutes after the onset of the seizure. EEG recordings were taken on the first day of drug administration, the 48th hour and the 7th day after the drug administration. Recordings were statistically evaluated over spike frequencies(spike/min) and amplitudes(mV). Results: In the EEG recordings taken on the first day of drug administration, it was observed that the seizure activity in the propofol 20 mg/kg group did not stop, but all the activity in the propofol 80 mg/kg group was suppressed from the moment of drug injection.