2019-2020 yılları arasında akut gastroenterit tanısı ile yatan 5 yaş altı hastalarımızın değerlendirilmesi
Evaluation of patients under 5 years old with acute gastroenteritis between 2019-2020
  1. Tez No: 795643
  2. Yazar: ŞİRİN SEDEF BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş Çocukluk çağındaki ishal hastalıkları çocukluk çağı ölümlerinin büyük bir kısmından sorumlu olup, dünyada yılda 1,5 milyon çocuk bu nedenle kaybedilmektedir; dolayısıyla bu hastalıklar dünya çapında çocuk ölümlerinin en sık ikinci nedenidir. Çalışmamızda akut gastroenterit tanısı ile hastaneye yatan 5 yaş altı hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru sırasındaki semptom ve bulguları, laboratuvar incelemeleri, ek hastalık varlığı, yatış süreleri ve prognoz gibi klinik özelliklerin belirlenmesi ve bu parametrelerin etkenlere göre sınıflandırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, S.B.Ü İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde, 01 Ocak 2019- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında retrospektif olarak dosya taraması üzerinden yapıldı. Çalışmaya 5 yaş altı, akut gastroenterit nedeni ile hastaneye yatırılan 243 olgu alındı. Hastaların yatışında alınan hemogram, biyokimya, C- reaktif protein, gaitada adenovirüs , gaitada rotavirüs, gaita kültürü, gaita paneli(Clostridium difficile toksin A ve B,gaitada direk parazit araması,giardia intestinalis) incelendi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki kare test ve Fisher- Freeman-Halton exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction Diarrhea diseases in childhood are responsible for the majority of childhood deaths and correspond to 1.5 million deaths annually in the world; thus these diseases are the second most common cause of child death worldwide. In our study, patients under the age of 5 were evaluated. It was aimed to determine the clinical features such as age, gender, symptoms and findings at admission, laboratory examinations, presence of additional disease, length of stay and prognosis of these patients and to classify these parameters according to the factors. Material and methods Patients who admitted to SBU Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital, department of pediatrics between 01 January 2019-31 December 2020 with acute gastroenteritis were retrospectively identified. A total of 243 patients under the age of 5 who were hospitalized for acute gastroenteritis were included in the study. Hemogram, biochemical analysis, C-reactive protein, stool analysis for adenovirus and rotavirus, stool culture, stool panel (Clostridium difficile toxin A and B, parasite search, giardia intestinalis) taken at the hospitalization of the patients were examined. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Pearson Chi-square test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used to compare qualitative data.