Nöromusküler etkilenmesi olan bebeklerde akut bronşiolit etkenlerinin hastalığın ağırlığına etkisi
The effect of acute bronchiolitis pathogens on the severity of the disease in infants with neuromuscular impairment
  1. Tez No: 925277
  2. Yazar: NEZİHE KATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN CİNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Akut bronşiolit, 2 yaşından küçük çocuklarda en sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonu olup çoğunlukla viral etkenlerden kaynaklanmaktadır. Yapılan çalışmalar en sık saptanan patojenin RSV olduğunu ve nöromusküler etkilenmenin RSV için bir risk faktörü olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı nöromusküler etkilenmesi olan bebekler ile ek hastalığı olmayan bebeklerde bronşiolit ağırlığının karşılaştırılması ve nöromusküler etkilenmesi olan çocuklarda RSV proflaksisi gerekliliğinin tartışılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli retrospektif gözlemsel klinik bir çalışmadır. Çalışmada Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne 1 Eylül 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri arasında akut bronşiolit tanısı ile yatırılan 1-24 ay arasındaki altta yatan ek hastalığı olmayan bebekler ile nöromusküler etkilenmesi olan bebekler incelenmiştir. Hastaların temel özellikleri, klinik, laboratuvar, radyolojik bulguları, yatış süreleri, oksijen ihtiyaçları ve komplikasyonları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya altta yatan ek hastalığı olmayan 357 bebek ve nöromusküler etkilenmesi olan 57 bebek dahil edilmiştir. Hastaların % 65,9'u (n=273) erkektir. Nöromusküler etkilenmesi bebeklerin ortanca yaşı 7,5 (1,0-24,0) ay, ek hastalığı olmayan bebeklerin ortanca yaşı 4,8 (1,0-24,0) ay olup; nöromusküler etkilenmesi olan bebeklerin yaş ortancası daha yüksektir (p=0,009). Nöromusküler etkilenmesi olan bebeklerin % 40,4'ünde, ek hastalığı olmayan bebeklerin % 60,2'sinde RSV PCR (Respiratuvar Sinsityal Virüs Polimeraz Zincir Reaksiyonu) pozitif saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute bronchiolitis is the most common lower respiratory tract infection in children younger than 2 years and is mostly caused by viral agents. Studies have shown that RSV is the most common pathogen and neuromuscular involvement is a risk factor for RSV. The aim of this study is to compare the severity of bronchiolitis in infants with neuromuscular impairment and infants without comorbidities and to discuss the need for RSV prophylaxis in children with neuromuscular impairment. Materials and Methods: This study is a single-center, retrospective observational clinical study. In the study, infants with a diagnosis of acute bronchiolitis and between the ages of 1-24 months without underlying comorbidities and with neuromuscular involvement who were admitted to Ankara Bilkent City Hospital between September 1, 2022 and March 31, 2023 were examined. Baseline characteristics, clinical, laboratory and radiological findings, length of hospitalization, oxygen requirements and complications were compared. Results: The study included 357 infants without underlying comorbidity and 57 infants with neuromuscular involvement. Of the patients, 65.9% (n=273) were male. The median age of infants with neuromuscular involvement was 7.5 (1.0-24.0) months and the median age of infants without comorbidities was 4.8 (1.0-24.0) months; the median age of infants with neuromuscular involvement was significantly higher (p=0.009). RSV PCR (Respiratory Syncytial Virus Polymerase Chain Reaction) was found positive in 40.4% of infants with neuromuscular involvement and 60.2% of infants without comorbidities.