Arpa fidesinden oksalat aksidas enziminin kısmen saflaştırılması ve saflaştırılan enzimin idrar analizinde kullanılması
Partial purification of oxalate from barley seedlings and determination of oxalate levels in urine by using purified enzyme
- Tez No: 79565
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
11. ÖZET Oksalat oksidaz enzimi arpa fidesinden; homojenizasyon, yüksek devirde çökertme, amonyum sülfat presipitasyonu ve iyon değiştirici kromotografi yöntemleri kullanılarak kısmen saflaştırılmıştır. Saflaştırma işleminden sonra enzimin bazı karekterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra bu enzim kullanılarak rutin idrar oksalat analizi için modifıye kolorimetrik ve amperometrik yöntemler geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen yöntemlerle, referans yöntem (kolorimetrik yöntem) arasındaki korelasyon, Spearman korelasyon katsayısı ile uyum sınırları (aggrement limit) ise fark grafiği (different plot) yöntemi ile tespit edilmiştir. Her iki yöntem değerlerinin referans yönteme göre hep düşük değerde kalması, fark grafiğinde bir bölgede yığılıma neden olmuştur. Daha sağlıklı bir tespit için önce referans yönteme göre her iki yöntemin bulunan değerlerinin regresyon denklemleri bulunmuş, daha sonra bu değerler denklemde yerlerine konularak tahmin edilen (predicted) değerler hesaplanmıştır. Bu son değerler kullanılarak her iki yöntemin referans yönteme göre uyum sınırları tespit edilmiştir. SUMMARY Partial purification of oxalate oxidase from barley seedlings and determination of oxalate levels in urine by using purified enzyme. Oxalate oxidase from barley seedlings has been partially purificated by using homogenisation, centrifugation, amonium sulphate precipitation and ion exchange chromotography methods. 67
Özet (Çeviri)
11. ÖZET Oksalat oksidaz enzimi arpa fidesinden; homojenizasyon, yüksek devirde çökertme, amonyum sülfat presipitasyonu ve iyon değiştirici kromotografi yöntemleri kullanılarak kısmen saflaştırılmıştır. Saflaştırma işleminden sonra enzimin bazı karekterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra bu enzim kullanılarak rutin idrar oksalat analizi için modifıye kolorimetrik ve amperometrik yöntemler geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen yöntemlerle, referans yöntem (kolorimetrik yöntem) arasındaki korelasyon, Spearman korelasyon katsayısı ile uyum sınırları (aggrement limit) ise fark grafiği (different plot) yöntemi ile tespit edilmiştir. Her iki yöntem değerlerinin referans yönteme göre hep düşük değerde kalması, fark grafiğinde bir bölgede yığılıma neden olmuştur. Daha sağlıklı bir tespit için önce referans yönteme göre her iki yöntemin bulunan değerlerinin regresyon denklemleri bulunmuş, daha sonra bu değerler denklemde yerlerine konularak tahmin edilen (predicted) değerler hesaplanmıştır. Bu son değerler kullanılarak her iki yöntemin referans yönteme göre uyum sınırları tespit edilmiştir. SUMMARY Partial purification of oxalate oxidase from barley seedlings and determination of oxalate levels in urine by using purified enzyme. Oxalate oxidase from barley seedlings has been partially purificated by using homogenisation, centrifugation, amonium sulphate precipitation and ion exchange chromotography methods. 67After the process of purification, the enzyme has been characterized and then, by using this enzyme, modified colorimetric and amperometric methods have been developed for routine oxalate analysis in urine. The correlation analysis between the new developed methods and reference colorimetric method are detected by“ Spearman corelation coefficient ”. The agreement limit is detected by“different plot ”method. Because of the lower values of the two methods, there had been an accumulation at one side by different plot method. For a correct detection, the regression equations of two methods according to reference method have been calculated. By setling these values to the equation, predicted values were calculated. By using these last values, the agreement limits of both methods according to reference method have been establised. 68