Ulusal ve uluslararası hukuk kapsamında eşitlik ilkesi
Principle of equality under national and international law
- Tez No: 795725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası düzlemlerde eşitlik ilkesi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı kavramları tarihsel gelişim süreçleri ve alt türleri ile birlikte incelenmiştir. İkinci bölümde, uluslararası kapsamda oluşturulan belgeler sırasıyla Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği başlıklarında değerlendirilmiş ve özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi m.14 üzerinde durulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde ulusal mevzuatta yer alan eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağına ilişkin düzenlemelere yer verilmiş olup, ilgili kanunlarda yer alan aykırı düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the principle of equality at both national and international levels. The study consists of three parts. In the first part, the concept of the principle of equality and the prohibition of discrimination, along with their historical development processes and subtypes, are examined. In the second part, documents created on an international scope are evaluated under the headings of the United Nations, the Council of Europe, and the European Union, with particular emphasis on Article 14 of the European Convention on Human Rights. Finally, the third part includes regulations related to the principle of equality and the prohibition of discrimination in national legislation, and non-compliant regulations in relevant laws are examined.