Yurt dışında geçen çalışma sürelerinin Sosyal Güvenlik Hukukunda değerlendirilmesi
Putting periods of working abroad to use in respect of social security law
- Tez No: 122402
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPER SÜZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Temel insan haklarından olan ve niteliği gereği, yaşama geçirilmesi için devlete edimde bulunma yükümlülüğü getiren sosyal güvenlik hakkı, çağdaş sosyal devlet anlayışı ve küresel ekonomik yapı içinde ulaştığı boyutla, devletlere ulusal sınırlar dışında çalışan vatandaşlarının da sosyal güvenliklerini sağlama zorunluluğunu yüklemiştir. $? Bu yükümlülüğü gerçekleştirmek amacıyla ulusal mevzuatta yer verilen düzenlemelerin içerikleri yanında, devletin egemenlik alanıyla sınırlı biçimde uygulanmasının yarattığı yetersizlik, uluslar arası sözleşmeler yoluyla giderilmeye çalışılmıştır. Ancak, Türk vatandaşlarının emek piyasasında yer aldığı devletlerin tümüyle sözleşme imzalanmasının olanaksızlığı, yurt dışında geçirilen çalışma sürelerinin, borçlanma yoluyla iç hukukta sosyal güvenlik yönünden değerlendirilmesi uygulamasını doğurmuştur. Yurt dışında geçen çalışma sürelerinin borçlanma yoluyla değerlendirilmesi amacıyla 2147 ve 3201 sayılı yasalar yürürlüğe girmişse de; konuya yaklaşımda insan hakkı boyutunun göz ardı edilmiş olması ve düzenlemelerin hukuk normlarında zorunlu olarak bulunması gereken niteliklerden yoksunluğu, uygulamada çelişkilere ve hak kayıplarına yol açmıştır. Tez içeriğinde irdelenen yasal, yönetsel ve yargısal uygulamalar gözetilerek; konunun Avrupa Birliği'ne tam üyelik çalışmaları kapsamında 104yasal düzenlemelere kavuşturulması gereği yanında, süregelen uygulamanın da, devletin tüm yurttaşlarının sosyal güvenliğini sağlayıcı önlemler alma yükümlülüğü ile anayasal eşitlik ilkesi ışığında, kurumlar ve yargısal organlar arasında farklı uygulamaları giderici önlemler alınarak, sosyal güvenlik alanındaki hak kayıplarının önüne geçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. 105
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social security right, a basic human right, which burdens an obligation to the state in order to be realized has obliged the states to supply social securities of their citizens working abroad due to modern social state approach and due to its size in global economic structure. In order to realize this obligation, it has been tried to remove the insufficiency arising from implementation of this right restricted with the state's sovereignty area as well as the contents of the regulations in the national positive law via international agreements. It is impossible to make agreements with all the states in which Turkish citizens work. This impossibility has caused to put working periods abroad to use in national law in respect of social security through having debt. For the above-mentioned aim, Law No:2147 and Law No:3201 have been put into force. But negligence of human right aspect in those Laws and lack of arrangements' qualities that have to be in legal norms has caused contradictions and loss of rights. 106By keeping in mind legal, administrative and judicial implementations that are studied in this thesis; this subject needs to be arranged legally within the context of full membership to European Union. In addition to this result, according to the state's obligation of providing all the citizens with social security and in the light of the principle of constitutional equity, it is necessary to remove the loss of right in social security area by taking measures elliminating different implementations between institutions and judicial bodies. 107