İzaha davet müessesesi özelinde vergi uyuşmazlıklarının idari çözüm yollarının karşılaştırılması
Comparison of administrative remedies of tax disputes in the context of the invitation to explanation
  1. Tez No: 795750
  2. Yazar: CANSU AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA ÇATALOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Devletin temel olarak aldığı gelir kaynağı olan vergiler, kamu harcamalarının temel finansmanıdır. Devlet finansmanını sağlamak amacıyla en hızlı şekilde vergiyi almak istemekte iken mükellefler ise vergiyi ödemeyi istememektedirler. Devlet ve mükellef arasında vergi işlemleri sırasında ortaya çıkan bu çatışmalar nedeniyle uyuşmazlıklar meydana gelmektedir. Bu uyuşmazlıklar idari ve yargısal çözüm olmak üzere iki yol ile çözümlenmektedir. Vergi işlemleri sırasında meydana gelen uyuşmazlıklar idari çözüm yolu olan izaha müessesi ile çözümlenebilmektedir. İzaha davet müessesindeki amaç, uyuşmazlıkların yargı yoluna başvurulmadan hızlı bir şekilde çözümlenmesi ve verginin kısa yoldan alınmasıdır. Bu çalışmada vergi uyuşmazlıklarının çözümünde önemli bir rolü olan izaha davet müessesesi tüm yönleri ile incelenmiş, diğer uyuşmazlık yöntemleri ile karşılaştırılmış, avantajları ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Son olarak izaha davet müessesi seçilmiş ülkelerdeki uygulamalar ile karşılaştırılmış ve müessesesinin işlerliği için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taxes, which are the main source of income that the state receives, are the basic financing of public expenditures. While the state wants to collect the tax as quickly as possible to provide financing, the taxpayers do not want to pay the tax. Disputes arise between the state and the taxpayer due to these conflicts that arise during tax transactions. These disputes are resolved in two ways: administrative and judicial resolution. Disputes that occur during tax transactions can be resolved by means of an administrative solution, which is an explanation process. The purpose of the invitation to explanation institution is to resolve disputes quickly without resorting to judicial remedies and to take the tax in a short way. In this study, the institution of invitation to explanation, which has an important role in the resolution of tax disputes, was examined in all aspects, compared with other dispute methods, and its advantages and disadvantages were evaluated. Finally, welcome the invitation to explain with the applications in selected countries.