Rasyonel ve irrasyonel ikiliğinin the Sandman grafik romanları bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the rational and irrational duality in the context of the Sandman graphical novels
- Tez No: 795758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Rasyonel ve İrrasyonel İkiliğinin The Sandman Grafik Romanları Bağlamında Değerlendirilmesi başlıklı tez çalışmasında bir popüler kültür ürünü olarak grafik romanlarda kullanılan irrasyonel öğelerin, The Sandman serisi özelinde ne tür bir yeniden üretim ile sunulduğunu incelenmiştir. Günümüz toplumlarında mitsel, teolojik ve maddeleştirilen kavramlar özelinde, irrasyonelin dönüşümü tarihsel boyutta, irrasyonelin popüler kültür nesnesi haline gelmesini irdelemeyen sosyolojik boyut ve son olarak çizgi roman ve grafik roman ayrımından hareketle, yakın tarihteki popüler kültür ürünlerinde irrasyonelin dönüşümleri anlamlandırmak adına; The Sandman serisinde irrasyonelin nasıl sunulduğunu irdelemeyi amaçlayan iletişimsel boyut üzerinden belirlenmiş olan temel problemler çözümlenmiştir. The Sandman tematik analiz yöntemi ile belirlenmiş olan ikili karşıtlık birimleri çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan çalışma neticesinde postmodern bir eser olarak ele alınmış olan The Sandman'de kullanılmış olan irrasyonel öğelerin rasyonellik ile sıklıkla geçişkenlik içerisinde olduğu, karşıtlık olarak görülebilecek öğelerin çağımızın akışkanlığına uygun bir biçimde sınırları belirsizleşmiş olarak sunulmuş olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Evaluation of the Rational and Irrational Duality in the Context of The Sandman Graphical Novels”, it has been examined what kind of reproduction the irrational elements used in graphic novels as a popular culture product are presented in the Sandman series. In today's societies, in terms of mythical, theological and materialized concepts, the transformation of the irrational in the historical dimension, the sociological dimension that does not examine the irrational's becoming a popular culture object, and finally, in order to make sense of the transformations of the irrational in popular culture products in recent history; In The Sandman series, the main problems determined through the communicative dimension aiming to examine how the irrational is presented have been resolved. The Sandman has been examined within the framework of binary opposition units determined by thematic analysis method. As a result of the study, it has been tried to reveal that the irrational elements used in The Sandman, which is considered as a post-modern work, are often in transition with rationality, and that the elements that can be seen as opposition are presented with their boundaries blurred in accordance with the 'liquidity' of our age.