Erken dönem uyumsuz şemalar ile depresyon ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide irrasyonel inanışların aracı rolü: Bir yapısal eşitlik modellemesi çalışması
The mediation role of irrational beliefs in the relationship between early maladaptive schemas and depression and psychological well-being: A structural equation modeling study
  1. Tez No: 795759
  2. Yazar: EKREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma erken dönem uyumsuz şemalar ile depresyon ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde irrasyonel inanışların aracı rolü olup olmadığını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan 166 kadın, 126 erkek ve 2'si diğer olmak üzere 18-60 yaş aralığında toplam 294 kişi katılmıştır. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak: üzere Bilgilendirilmiş Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Genel Tutumlar ve İnanışlar Ölçeği – Kısa Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği formları kullanılmış olup, gönüllülük esasına göre rastgele örneklemden seçilmiş olan katılımcılara online anket olarak iletilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler LİSREL 8.80 programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Yapılan yol analizi sonuçlarına göre erken dönem uyumsuz şemalar ile depresyon ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde irrasyonel inanışların aracı rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine whether irrational beliefs have a mediating role in the relationship between early maladaptive schemas and depression and psychological well-being. The sample of the study consist of 294 people between the ages of 18-60, 166 women, 126 men and 2 others that living in various regions of Turkey. In this study, as data collection tools: Informed Consent Form, Personal Information Form, Young Schema Questionnaire Short Form, General Attitudes and Beliefs Scale-Short Form, Beck Depression Inventory, Psychological Well-Being Scale forms were used and delivered to the participants, who were randomly selected on a voluntary basis, as an online questionnaire. Structural Equation Modeling was applied to the data obtained as a result of the research using the LISREL 8.80 program. According to the results of the path analysis, it was concluded that irrational beliefs have a mediating role in the relationship between early maladaptive schemas and depression and psychological well-being.