Yatırımcı beklentilerinin oluşumunda rasyonel ve irrasyonel faktörler
Rational and irrational factors on forming investor expectations
- Tez No: 408684
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yatırımcıların beklentilerini sadece rasyonel olarak oluşturmadığı, irrasyonel davranabildikleri bilinmektedir. Yatırımcıların yanlı tutumları, yatırımcıların menfaat ve refahını etkileyebilecektir. Ayrıca yatırımcı beklentileri, profesyonel yatırımcı ve finansal kuruluşlarda finansal kararların verilmesi, yeni finansal ürünler sunulması sunan finansal kuruluşlar için önemlidir. İlk olarak, yatırımcı beklentiler 32 farklı modelle test edilmiş, rasyonel faktörler olarak temel göstergeler kullanıldığında, irrasyonalitenin beklenti üzerindeki etkisi azalmadığı görülmüştür. İkincil olarak, yatırımcıların beklentileriyle ilgili aşırı güven ve aşırı iyimserlik içinde oldukları bulgusu, diğer Davranışsal Finans araştırma bulgularını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Investors form their expectations not only base of rationality but irrationality as well, which is highly accepted. Investors? biases could affect their interests and wealth. Investor expectations are also essential for Professional investors and financial organizations that provides new financial products. Firstly, 32 models developed by having the fundamental financial indicators, so called rational factors and past experiences-irrational factor, to determine irrationality diminishes by using indicators. I find, fundamental indicators information does not diminish past experiences effect so called irrationality. Second finding is investor overconfidence and over-optimism on expectations which supports the other findings of Behavioral Finance research.