Dış ticaret yapan işletmelerin karşılaşabilecekleri finansal güçlükler ve alınabilecek önlemler üzerine bir araştırma
A research on financial challenges faced by international trade companies and measures to be taken
  1. Tez No: 795769
  2. Yazar: SEMRA BATTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GAMZE AKSU SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın temel amacı dış ticaret yapan işletmelerinin karşılaşabilecekleri, karşılaştıkları finansal zorluklar ve sorunların neler olduğunu tespit etmek ve bu zorlukların nasıl aşılabileceğini sorunların nasıl çözülebileceğine yönelik öneriler sunmaktır. Bu zorlukları, sorunları tespit edebilmek için dış ticaret yapan işletmelerin uzman ve yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler yaparak nitel araştırma yöntemi ile tespit edilmiştir. Araştırma 2022 yılında İstanbul' da imalat yapan orta ve büyük ölçekli işletmelerin dış ticaret işlemlerinde finansman durumu ele alınmıştır. Bu işletmelerde dış ticaret işlemleri ile ilgilenen uzmanlar ve yöneticiler ile dış ticaret ve finansmanı alanında sorular yöneltilerek cevapların yüz yüze mülakat yöntemi ile nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma işletmelerin dış ticarette yaşanan zorlukların finansal yapısına etki eden unsurların neler olabileceği tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştu
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of this study is to determine the financial difficulties and problems that the companies who does external trade and to present offers that how they can be solved. It was determined by qualitative search method to determine these difficulties and problems by doing face to face meetings with experts and executives of the companies who does external trade. The financial situation of the medium and large scaled external trade companies who makes production in İstanbul in 2022 was handled in by this research. In these businesses face to face meetings were done by leading questions about their external trade and financial fields to experts and executives who are interested in external trading. It was determined what are the factors that affect the financial situation of the difficulties are experienced in external trade and was offered solution suggestions in this search.