Orhan Pamuk'un Veba Geceleri romanının söz varlığı
Vocabulary of Orhan Pamuk's Novel Plague Nights
- Tez No: 795772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dil, yazılı ve sözlü iletişimde insanlar için çok önemli bir yer tutar. Dil ile ilgili farklı aktarım şekilleri vardır. Bunlardan bir tanesi de romandır. Batılılaşmanın etkisiyle Türk edebiyatında da görülmeye başlanan roman türünde süreç içinde birçok başırılı yapıt verilmiştir. Nobel Edebiyat Ödülü kazanan ilk ve tek Türk yazar olan Orhan Pamuk 1952 yılında İstanbul'da doğmuştur. Türk edebiyatının ve romanının önde gelen isimlerinden olan Orhan Pamuk'un yazmış olduğu“Veba Geceleri”adlı romanı bu çalışmada söz varlığı bakımından incelenmiştir. Betimsel tarama yöntemi ve sözlükler desteğiyle incelenen Veba Geceleri kitabının söz varlığı tablolar yardımıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Orhan Pamuk'un“Veba Geceleri”romanının söz varlığı açısından incelenmesidir. Kitabın söz varlığı açısından zengin olduğu, başka dillerden doğrudan veya çeviri yoluyla binlerce sözcüğün alındığı tespit edilmiştir. En sık kullanılan 100 sözcüğün kitabın üçte birini oluşturması, bağlaçların sık sık tekrar etmesi, 7.261 sözcüğün sadece bir kere kullanılması, iki ve üç farklı dile ait kök ve eklerin birleşmesi sonucu meydana gelen sözcüklerin varlığı, üç Türkçe sözcüğün birleşmesiyle meydana gelen sözcüklerin türetilmesi Veba Geceleri Romanında dikkat çeken hususlardır.
Özet (Çeviri)
Language has a very important place for people in written and oral communication. There are different forms of transmission related to language. One of them is the novel. Many successful works have been given in the process in the type of novel, which has started to be seen in Turkish literature with the effect of westernization. Orhan Pamuk, the first and only Turkish writer to win the Nobel Prize for Literature, was born in Istanbul in 1952. The novel“Plague Nights”, written by Orhan Pamuk, one of the leading names in Turkish literature and novel, has been examined in terms of vocabulary in this study. The vocabulary of the book, Plague Nights, which was examined with the support of descriptive scanning method and dictionaries, was evaluated with the help of tables. The aim of the study is to examine Orhan Pamuk's novel“Plague Nights”in terms of vocabulary. It has been determined that the book is rich in terms of vocabulary and thousands of words were taken from other languages directly or through translation. The 100 most frequently used words make up one third of the book, the conjunctions are frequently repeated, 7,261 words are used only once, the existence of words formed as a result of the combination of roots and affixes belonging to two and three different languages, the derivation of words formed by the combination of three Turkish words. are noteworthy.