Pandemic and authority in Orhan Pamuk's Nights of Plague
Orhan Pamuk'un Veba Geceleri'nde pandemi ve otorite
- Tez No: 698644
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Orhan Pamuk'un on birinci romanı olan Veba Geceleri'nde veba salgınının siyasi, epistemolojik ve edebi otoriteye dair sorularla nasıl ilişkilendiğini incelemektedir. Eserin merkezi bir yapısal ögesi, kurgu aracı ve teması olan salgın, karakterler ve romanın kendisi için farklı türden dönüşümler başlatarak romana çeşitli sekillerde damgasını vurmaktadır. Romana toplumsal boyutta bakıldığında salgın, ulus olmaya geçisi kolaylaştırır, toplumsal hareketlerin yayılımı ve otoritenin iletimiyle paralellikler içerir ve yazarın kendi politik görüsünü ortaya koymasını saglar. Bilginin otoritesi kapsamında bakıldığında, düsüncede saflığı aramanın nafile oldugunu kanıtlayan salgın, aklın doga üzerinde tümden hakimiyet rüyasını bosa çıkarır ve doğası gereği katışıklı olan sanatsal bilgiye olan ihtiyaca işaret eder. Estetik açıdan da veba, metni kendi imgesine uydurarak sekillendirir, yazarı hem hastalık hem saglık getiren bir figür olarak konumlandırır ve kent peyzajındaki degisimin tetiklediği kaygıların güvenli bir sekilde dışavurumunu saglar. Bu iç içe geçen boyutların hepsinde veba, hem farklılıkları yok eden hem de degisime zorlayan bir kuvvet olarak işlev görür. Neticede söylenebilir ki, Veba Geceleri'nde salgının rolü üzerine düşünmek, romanın ve ana temalarından biri olan otoritenin irdelenmesi için verimli bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the plague pandemic in Orhan Pamuk's eleventh novel, Nights of Plague, engages with questions pertaining to political, epistemological, and literary authority. As a central structural element, plot device, and thematic, the plague makes its mark on the novel in various ways, initiating different kinds of transformations for the characters and the novel itself. Socially, the pandemic facilitates a shift to nationhood, parallels the spread of social movements and the communication of authority, and becomes a way for the author to express his politics. In terms of the authority of knowledge, it proves the futility of a search for purity in thinking, foils dreams of the mind's total domination over nature, and indicates the need for necessarily“impure”artistic knowledge. Aesthetically, the plague molds the text in its own image, posing the author as an agent for disease and health, and allows for a safe expression of anxieties provoked by the changing cityscape. In all three intermingling spheres, the plague serves as both a leveler and a force for change. Ultimately, reflecting on the role of the pandemic in Nights of Plague serves as a fruitful entry into the novel and one of its main themes, authority.