Salgın edebiyatına karşılaştırmalı bir yaklaşım: Orhan Pamuk ve Gabriel García Márquez'de salgın hastalık
A comparative study of epidemic literature: Epidemics in Orhan Pamuk and Gabriel García Márquez
- Tez No: 809238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FESUN KOŞMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Orhan Pamuk'un Veba Geceleri ve Gabriel García Márquez'in Kolera Günlerinde Aşk adlı eserlerinde salgın hastalık teması karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Çalışmada sosyolojik eleştiri yönteminden faydalanılacaktır. Çalışmanın amacı, edebi eserlerde salgın hastalık temasının nasıl ele alındığını göstermektir. İki farklı ülkenin salgın temalı edebi eserlerinde dönemin tarihi, sosyolojisi, siyasi ve dini görüşleri yer alacaktır. Salgın hastalıkların toplumlarda bıraktıkları etki ve sonuçlar ele alınacaktır. Veba Geceleri'nde veba, Kolera Günlerinde Aşk eserinde ise kolera çalışma konusu olacaktır. Öncelikle veba ve kolera hastalıklarının tarihsel kökeni hakkında bilgi verilecektir. Sonrasında ise Türk ve Dünya edebiyatında salgın hastalıklara yer veren edebi eserler hakkında kısa açıklamalar yapılacaktır. Veba Geceleri ve Kolera Günlerinde Aşk eserlerinde yer alan metaforik anlatımlar hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında ise, edebi eserlerde salgın hastalıklara karşı alınan tedbirler açıklanacaktır. Burada karantina, tecrit ve diğer tedbir yöntemlerine değinilecektir. Sonrasında ise, salgın hastalıklarla birlikte her iki eserde gözlemlenen sosyal, dini ve siyasi etkileşimler ve sonuçları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the theme of epidemic disease in Orhan Pamuk's Plague Nights and Gabriel García Márquez's Love in the Days of Cholera will be examined comparatively. The sociological criticism method will be used in the study. The aim of the study is to show how the theme of epidemic disease is handled in literary works. In the epidemic-themed literary works of two different countries, information will be given about the history, sociology, political and religious views of the period. The effects and consequences of epidemics on societies will be discussed. Information about plague will be given in Plague Nights, and information about cholera will be given in Love in the Days of Cholera. First of all, information will be given about the historical origins of plague and cholera diseases. Afterwards, brief information will be given about literary works that include epidemic diseases in Turkish and World literature. Information will be given about the metaphorical expressions in the works of Plague Nights and Love in the Days of Cholera. In the following parts of the study, the measures taken against epidemic diseases in literary works will be included. Here, quarantine, isolation and other precautionary methods will be mentioned. Afterwards, social, religious and political interactions observed in both works together with epidemics will be explained.