Synthesis and biological activity studies of some 3-aryl-2-(4-(substituted phenyl)thiazol-2-yl)acrylonitrile derivatives
Bazı 3-aril-2-(4-(sübstitüefenil)tiyazol-2-il)akrilonitril türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları
- Tez No: 795783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMAN ÖZADALI SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada bir seri 3-aril-2-(4-(sübstitüefenil)tiyazol-2-il)akrilonitril bileşiğinin sentezleri yapılarak antimikobakteriyel aktiviteleri incelenecektir. Hedef bileşiklerin sentezi 2-siyanotiyoasetamit ve 2-halo-1-(sübstitüefenil)etan-1-on karışımın uygun aril aldehit türevleri ile reaksiyonuyla gerçekleştirilecektir. Bileşiklerin yapıları spektral yöntemler ve eleman analizi sonuçları ile kanıtlanacak, antimikobakteriyel aktiviteleri etkileri ise mikroplak alamar mavi deneyi (MABA) yöntemi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of 3-aryl-2-(4-(substituted phenyl)thiazol-2-yl)acrylonitrile compounds will be synthesized and evaluated for their antimycobacterial activities. The synthesis of the target compounds will be carried out by reaction of a mixture of 2-cyanothioacetamide and 2-halo-1-(substituted phenyl)ethane-1-one with the appropriate aryl aldehyde derivatives. The structures of the compounds will be elucidated by spectral methods and elemental analysis results, and their antimicrobial activities and effects will be screened by the microplate alamar blue test (MABA) method.