Elit yüzücülerde peroksizom prolifetörü ile aktive olan resöpter alfa (PPAR-a rs4253778) polimorfizminin incelenmesi
Investigation of peroxisome proliferator-activated receptor alpha (PPAR-a rs4253778) polymorphism in professional swimmers
- Tez No: 795789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
PPARA (Peroxisome Proliferator Activated Reseptor Alpha) geni tarafından kodlanan protein, yağ asidi oksidasyonunda yer alan birkaç anahtar kas enzimini kodlayan genlerin de ekspresyonunu düzenlediği için, enerji metabolizmasının işleyişinde çok önemli rol almaktadır. Enerji metabolizmasında gerçekleşen bu zincirleme reaksiyonların profesyonel yüzücülerde dayanıklığa etki ettiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, profesyonel yüzücülerde G ve C allelleri ve GG, GC ve CC genotiplerinin ilişlkisini analiz edip yapılan analizlerde sporcunun genotip dağılımını karşılaştırmayı amaçlanmıştır. PPAR a rs 4253778 polimorfizminin belirlenmesi amacıyla 46 profesyonel yüzücüden ve konrol grubunda bulunan 64 bireyden alınan toplamda 110 örneğe, DNA izolasyonu yapıldı. Sonrasında ise Real Time PCR genotipleme prosedürü uygulandı. 46 Sporcuya uygulanılan çalışmanın sonucunda; 34 GG (%73,91), 10 GC (%21,74), 2CC (%4,35) genotipli bireylerin olduğu belirlendi. Bu analizde Ki-kare testi kullanılarak hesaplanan sonuca göre anlamlı bir farklılık saptanmıştır. (p=0,001) Türkiye'de dayanıklılık sporcuları olan profesyonel yüzücüler ile yapılan bu çalışmada PPARα rs4253778 geninin intron 7 G/C gen polimorfizminde önemli bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The protein encoded by the PPARA (Peroxisome Proliferator Activated Receptor Alpha) gene plays a very important role in the functioning of energy metabolism, as it regulates the expression of genes encoding several key muscle enzymes involved in fatty acid oxidation. These chain reactions in energy metabolism have been observed to affect endurance in professional swimmers. In this study, it was aimed to analyze the relationship between G and C alleles and GG, GC and CC genotypes in professional swimmers and to compare the genotype distribution of the athlete in the analyzes made. In order to determine the PPAR ars 4253778 polymorphism, DNA isolation was performed on a total of 110 samples from 46 professional swimmers and 64 individuals in the control group. Afterwards, the Real Time PCR genotyping procedure was applied. As a result of the study applied to 46 athletes; It was determined that there were individuals with 34 GG (73.91%), 10 GC (21.74%) and 2CC In this analysis, a significant difference was found according to the result calculated using the Chi-square test. (p=0.001) In this study conducted with professional swimmers who are endurance athletes in Turkey, a significant relationship was found in the intron 7 G/C gene polymorphism of the PPARα rs4253778 gene.