Cıvanın tavşan incebağırsağı mortilitesi üzerine etkisi
The Effects of mercury in the rabbits on small intestinal motility
  1. Tez No: 79579
  2. Yazar: MEHMET İRİADAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT SAĞMANLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
73 ÖZET Civanın Tavşan İncebağırsağı Motilitesi Üzerine Etkisi Araştırmada 36 adet tavşan (3-6 aylık) altı eşit gruba bölündü. Tavşanlardan incebağırsak parçalan olarak proksimal ileum (ileosekal kavşağın 55 cm yukansm- dan) ve distal ileum (ileosekal kavşağın 6 cm yukarısından) almdı ve in vitro kosul- larda çeşitli agonist ve antagonist maddelerin bu bağırsak parçalan üzerinde etkileri ne bakıldı. Bu amaçla birinci grupta beş farklı konsantrasyonu (lxlO^xlO“6, lxlO'5, 3xl0”5 ve lxlO“4 M) yalnız, ikinci, üçüncü ve dördüncü gruplarda ise çeşitli antago- nistlerin varlığında denendi. Antagonistler olarak ikinci grupta atropin (1x1 0”5 M), üçüncü grupta verapamil (3x1 0“5 M) ve dördüncü grupta lidokain (1x1 0”4 M) kullanıldı. Beşinci grupta asetilkolin (lxlO“7, 3xl0'7, lxlO”6, 3X10“6, lxlO”5, 3xl0“5 ve lxlO”4 M), son grupta ise civanın kasılma (3xl0“5 M) ve gevşeme (lxlO”4 M) yaratan konsantrasyonlanmn varlığında asetilkolin uygulaması tekrarlandı. Proksimal ileumda motilite üzerine verapamil etkisiz olurken, atropin ve lidokainin spontan hareketleri bazı derecelerde (sırasıyla % 6.2, % 16.3) azalttığı görüldü. Distal ileumda bu azalmayı en fazla verapamil (% 61), sonra sırasıyla lidokain (% 27) ve atropin (% 9) yaptı. Civa ile yapılan deneylerde hem proksimal ve hem de distal ileumda civa lxlO“6 - 3xl0”5 M'lık konsantrasyon aralığında kasılım cevaplan verirken, lxlO"4 M'lık konsantrasyonda gevşemeye neden oldu. Civa proksimal ve distal ileumda atropin, verapamil ve lidokainin varlığında verildiğinde proksimal ileumda verapa- milin dışmda her iki segmentte de tüm konsantrasyonlarda gevşemeye neden oldu. Asetilkolin kaynaklı uyarımların yarattığı kasılmalar distal ileumda proksimal ileumdan daha büyüktü. Bu kasılımlann civanın kasılma ve gevşeme yaratan konsantrasyonlannda azaldığı, en büyük düşüşün ise özellikle gevşeme yaratan konsantrasyonda olduğu gözlendi. Anahtar Sözcükler : Civa, tavşan, incebağırsak, motilite.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY The Effects of Mercury in the Rabbits on Small Intestinal Motility In this study, 36 Rabbits (3-6 months old) were equally divided into six groups. The small intestinal segments (2 cm) included proximal ileum, 55 cm to the ileo-ceaceal junction and distal ileum, 6 cm to the ileo-ceaceal junction, were taken from rabbits and were examined in vitro with various agonists and antagonists. For this purpose, the various concentrations of mercury (lxlO“6, 3x1ü”6, lxlO“5, 3x1 0”5 and lxlO“4 M) were applied alone in the first group and in the presence of various antagonists in the second, thirth and fourth groups. As antagonists atropine (lxlO”5 M) in the second group, verapamil (3xl0“5 M) in the thirth group and finally lidocaine (lxlO”4 M) in the fourth group were used. In the last two groups, acetylcholine (lxlO“7, 3xl0”7, lxlO“6, 3X10-6, lxlO5, 3xl(T5 and lxlO-4 M) was given in the absence (the fifth group) and presence of both contractile and relaxing concentrations of mercury (the sixth group). On the motility of proximal ileum, verapamil was ineffective while atropine and lidocaine decreased the spontaneous movements in some degrees (6.2 %, 16.3 % respectively). In the distal ileum, the spontaneous movements were mainly decreased by verapamil (61 %) and also by lidocaine (27 %) and atropine (9 %) respectively. It was observed that the experiments with mercury there were contractile ;s in the contraction between lxlO^M and 3xlC caused the relaxation in both proximal and distal ileum. responses in the contraction between lxlO^M and 3xlO”5M while lxlO"4 M mercury In case of using mercury in the presence of antagonists, all concentrations caused the relaxation in both segments except with verapamil in the proximal ileum.75 In the distal ileum, acetylcholine - induced contractions were bigger than those in the proximal ileum. Those contractions were reduced by using mercury in both contractile and relaxing concentrations though the contractile dose didn't reduce the contractions caused by acetylcholine as much as relaxing dose did. Key Words : Mercury, rabbit, small intestinal, motility.