Soğuk buhar atomik absorpsiyon yöntemi ve flow enjeksiyon atomik fluoresans yöntemi ile yiyeceklerde civa tayini
- Tez No: 7803
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 43 - ÖZET Giriş Bölümünde civa kirliliği kaynakları ve sudaki kabul edilebilir civa limiti verilmektedir. Civa tayin yöntemleri listelenmiştir ve Atomik spektrometrik yöntemler özetlenmiş tir. Yiyecek örnekleri bozundurma teknikleri özetlenmiştir. Materyal ve Yöntem Bölümünde kullanılan aletler, malzeme ler ve reaktifler tanıtılmıştır. Kullanılan örnek Bozundurma Yöntemleri açıklanmıştır, örnekler ya KMnO^ + HpSO. ya da Hp02 * HNO-, karışımında bozundurulmuştur. Sedimentte civa ta yini için bir kısmı çözme tekniği tanımlanmıştır. Sonuçlar ve Tartışma Üçüncü Bölümdedir. Çeşitli yiyecek ler bozundurularak soğuk buhar atomik absorpsiyon spektrofo- tometrisi ile analiz edilmiştir. Örneklerin çoğunda civa dü zeyi, belirtme sınırının altındaydı. Baca gazı örnek çözelti sinde civa düzeyi 19.0/ıg/ml olarak bulunmuştur. Bütün örnek lerde yapılan civa tayinlerinde en büyük sorun uçucu gazlar nedeniyle oluşan yüksek kör sinyali değerleri ve düşük geri kazanımlar olarak verilmiştir. Oivanm Flow enjeksiyon Atomik îluoresans yöntemi ile ta yini incelenmiştir. Çalışma koşulları optimize edilmiştir. 0.25 mi. lik enjeksiyon hacmi, 60 cm'lik karıştırma kolon boyu, 1.7$ 1/dak Ar gaz hızı (taşıyıcı ve kılıf argon gaz hızı), 2 ml/dak Sn(II) çözeltisi ve 2 ml/dak taşıyıcı çö zelti hızı optimal olarak bulunmuştur. Kalibrasyon grafiği 0.5 - 5.0 ng Hg/ml aralığında doğrusaldır. Bağıl standart- 44 - sapma 2 ng/ml civa için (10 deney) #1.3 olarak bulundu. Bu teknik sediraentte ve çalıbiberinde civa tayinine uygulan dı. Bir ön deriştirme raikro kolonu flow enjeksiyon sistemine takıldı. Civanın bu kolonda toplanma ve kolondan geri kazanma verimi incelendi. Kolon dolgusu olarak asidik alumina bazik oksin aktif gruplu reçine, Amberi ite IRG-718 reçine kullanıl dı. Bu dolgular tatmin edici bulunmadı.
Özet (Çeviri)
- 4-5- SUMMARY In the Introduction, the source of mercury polution and the acceptable limits of mercury in drinking water is given various methods of determining mercury were listed, and the atomic spectrometric methods were summarized. Methods of food sample decomposition techniques were sum marized. In the Experimental section, the apparatus equipment and reagents used were described. Methods of the sample decom - position techniques used were explained. The samples were decomposed either in a mixture of KMnO^ or HLOp and HNO,. A partial decomposition technique for the sedi ments was also described. Results and Discussion are in the third section. Various foods were decomposed and analysed by cold vapour atomic absorption spectrophotometry. The level of mercury in most of the samples way below the detection limit. The amount of mercury in a flue dust sample solution was 19.0 ^jg/ml. The main problem in these determinations are the high blank values, mostly deu to the volatile gases such as nitrogen oxides, and low recovery values. Determination of mercury by flow injection atomic flores cence spectrophotometry were studied. The working conditions were optimized ; An injection volume of 0.25 ml, mixing column length of 60 cm, flow rate of 1.75 1/min argon, both for- 46 " carrier gas and for sheath gas, 2 ml/min SnClp solution and 2 ml/min carrier solution were found to be optimal. The calibration graph was rectilinear in the range 0.5-5.0 ng Hg/ml. The relative standard deviation for 2 ng/ml mer cury (10 replicates) was 1.5 #. The technique was applied to the determination of mercury in a sediment and pepper bush sample solutions. A preconcentration micro column was placed in the flow injection system and the effeciencies of collecting and releasing of mercury in the column and from the column were studied. Acidic alumina, basic alumina, basic oxine resin, Amberi ite IRC-718 resin were used as the column filling material, but nan of them was found to be satisfactory.