Led entegre edilmiş endoskopi sistemi için led sürücü tasarımı
Led driver design for led integrated endoscopy system
  1. Tez No: 795795
  2. Yazar: İREM ÇORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Endoskopi Sistemlerinde kullanılmak üzere rezonanslı SEPIC dönüştürücü tabanlı bir LED sürücü tasarımı sunulmaktadır. Yumuşak anahtarlama ile çalışan rezonanslı SEPIC dönüştürücü, güç tüketimini azaltmak ve verimliliği arttırmak için iyi bir adaydır. Dönüştürücünün tasarımında güç yoğunluğunu da arttırmak için çalışma frekansı 8 MHz olarak seçilmiştir. Dönüştürücünün tasarımı, tasarım prosedürünü basitleştirmek için literatürde önerilen voltaj tahrikli doğrultucu temel alınarak yapılmıştır. Son olarak, dönüştürücünün performansı, yüksek güç yoğunluğuna sahip bir LED yüklü prototip üzerinde doğrulanmıştır. Dönüştürücünün maksimum verimi %84,5 civarında ölçülürken çıkış gerilimi 2,82 V ve çıkış akımı 1 A civarındadır.
Özet (Çeviri)
In this work, a LED driver design based on resonant SEPIC converter is presented for using in Endoscopy Systems. The resonant SEPIC converter operating with soft switching is good candidate to reduce the power consumption and increase the efficiency. In the design of the converter, the operation frequency is selected as 8 MHz in order to increase power density as well. The design of the converter is built based on voltage driven rectifier proposed in the literature to simplify the design procedure. Finally, the performance of the converter is verified on a prototype loaded with a LED, which has high power density. The maximum efficiency of the converter is measured around 84.5% while the output voltage is 2.82 V and the output current is around 1 A.