Usage of 405 NM LED light to extend the storage time and food safety level of strawberries in refrigerators
Çileklerin buzdolabı koşullarında depolama süresini ve gıda güvenliği seviyesini artırmak için 405 NM LED ışık kullanımı
- Tez No: 899188
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çilek (Fragaria × ananassa), yaygın olarak taze halde tüketilir ve antosiyaninler, flavonoidler ve fenolik bileşikler gibi doğal antioksidanlar açısından zengin olmasıyla bilinirler. Bununla birlikte, narin dokuları, yüksek metabolik aktiviteleri ve küf saldırılarına karşı hassasiyetleri nedeniyle oldukça çabuk bozulurlar. Antimikrobiyal özellikleriyle bilinen 405 nm LED ışık, taze ürünlerde mikrobiyal büyümeyi önlemek için de kullanılmaktadır. Bu çalışmada, buzdolaplarında 405 nm LED ışığını değerlendirmek için model gıda olarak çilek kullanılmıştır. Çilekler, düşük ve yüksek ışınım sağlayan 405 nm LED ışıklı buzdolaplarına ve 4.4±0.2℃' de ışıksız bir kontrol buzdolabına yerleştirilmiştir. Uygulama 3 günlük bir ışık uygulamasını ve ardından 1 haftalık depolama süresini içermektedir. Mikrobiyal yükün azaltılması Escherichia coli ATCC 25922 ve Botrytis cinerea kullanılarak incelenmiştir. Uygulama sonrası, Escherichia coli için düşük ışınım ve yüksek ışınımlı LED entegre edilmiş buzdolaplarında sırasıyla 1.32±0.07 log CFU/g ve 2.01±0.18 log CFU/g giderim gözlemlenmiştir; Botrytis cinerea için ise düşük ışınım ve yüksek ışınımlı buzdolaplarında sırasıyla 0.86±0.08 log CFU/g ve 0.97±0.08 log CFU/g giderim gözlemlenmiştir. Fizikokimyasal analizler, 405 nm LED ışık uygulamasının toplam fenolik içerik, antioksidan aktivite, toplam antosiyanin içeriği ve askorbik asit içeriği analizlerinde gösterildiği gibi depolama süresi boyunca besin içeriğini koruyabildiğini ve hatta artırabildiğini göstermiştir (p0.05). Sürekli düşük ışınım uygulaması, fizikokimyasal özelliklerde yüksek ışınıma kıyasla daha iyi koruma veya iyileşme sağlayarak sürdürülebilir ve enerji tasarrufu sağlayan bir teknoloji haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Strawberries (Fragaria × ananassa) are extensively consumed in their fresh form and are well known for their high content of natural antioxidants, including anthocyanins, flavonoids, and phenolic compounds. However, their delicate texture, high metabolic activity, and vulnerability to fungal attacks make them highly perishable. LED light at 405 nm, known for its antimicrobial properties, is now being applied to prevent microbial growth on fresh produce. This study uses strawberries as a model food to evaluate 405 nm LED light in refrigerators. Strawberries were placed in refrigerators with 405 nm LED lights providing low and high irradiation and a control refrigerator without light at 4.4±0.2℃. The application involved a 3 days light treatment followed by a 1 week storage period. The reduction of microbial load was studied using Escherichia coli ATCC 25922 and Botrytis cinerea. After treatment, 1.32±0.07 log CFU/g and 2.01±0.18 log CFU/g inhibition was observed for Escherichia coli; 0.86±0.08 log CFU/g and 0.97±0.08 log CFU/g inhibition were observed for Botrytis cinerea in low irradiance and high irradiance refrigerators, respectively. Physicochemical analyses showed that the 405 nm LED light application could preserve and even enhance the nutritional content during the storage period, as indicated by the total phenolic content, antioxidant activity, total anthocyanin content, and ascorbic acid content analyses (p0.05). Nonetheless, continuous low irradiance light was more effective in maintaining physicochemical properties, suggesting it is more energy efficient and sustainable than high irradiance light.