Algılanan ayrımcılık, benlik saygısı, psikolojik iyi oluş ve üniversite yaşamına uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship among perceived discrimination, self-esteem, psychological well-being and adjustment to university life
  1. Tez No: 795796
  2. Yazar: SELMA ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HANİFE KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, algılanan ayrımcılık, benlik saygısı, psikolojik iyi oluş ve üniversite yaşamına uyum düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim ve öğretim senesinde Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan çeşitli fakülte ve bölümlerinde okuyan 672 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada veri toplamak için Algılanan Bireysel Ayrımcılık Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, İyilik Hali Ölçeği, Üniversite Yaşamı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler çoklu doğrusal regresyon analizi yolu ile incelenmiştir. Araştırma dâhilinde yapılan basit doğrusal regresyon analizi; algılanan ayrımcılık düzeyinin benlik saygısı, psikolojik iyi oluş ve üniversite yaşamına uyum düzeylerini negatif ve anlamlı düzeyde yordadığını gösterdi. Ortaya çıkan bulgular litaratürdeki bulgularla uyumludur. Araştırmada ortaya çıkan bulgular, varolan literatür dikkate alınarak tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a master's thesis, the relationship between perceived discrimination, self-esteem, psychological well-being and adjustment to university life was examined. The sample of the research consists of 672 students studying in various faculties and departments of Ege University in the 2020-2021 academic year. Perceived Individual Discrimination Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Well-Being Scale, University Life Scale and Personal Information Form were used to collect data in the study. The data were analyzed by multiple linear regression analysis. Simple linear regression analysis conducted within the research; showed that perceived discrimination level predicted self-esteem, psychological well-being and adjustment to university life negatively and significantly. The findings are consistent with the findings in the literature. The findings were discussed in the light of the literature and some suggestions were made.