Küçükmuhsine çayı üzerindeki gözlem istasyonundan alınan verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the data received from the observation station on küçükmuhsine creek
- Tez No: 795806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN OKTAY ALTUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ERYÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geçmişten itibaren su ve su kaynakları tüm canlılar için hayati bir öneme sahip olmuştur. Günümüzde ise toplumlar, nüfus artışları ve şehirleşmeden kaynaklı olarak ekolojinin tahrip edildiği bir dünyada kuraklık ve küresel ısınma gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Suya erişim tüm canlılar için gittikçe zorlaşmaya başlamıştır. Bu sebeple su kaynakları büyük ölçüde önem kazanmıştır. Su kaynaklarının verimli kullanılabilmesi ve ihtiyaca göre planlanabilmesi adına makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak karşılaştırmalar yapılacaktır. Küçükmuhsine Çayı üzerindeki gözlem istasyonundan alınan veriler öncelikle grafikler ile gösterilmiştir. Veri önişleme teknikleri olan veri temizleme, veri bütünleştirme, veri değiştirme ve veri azaltma yöntemlerinden uygun bir ya da birkaç veri önişleme teknikleri seçilmiştir. Veri önişleme işlemleri tamamlandıktan belli bir veri aralığı eğitim veri seti, belli bir veri aralığı ise test veri seti için kullanılmıştır. Makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak en iyi tahminlemeyi yapan yöntemler belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water and water resources have been crucial for all living beings since ancient times. Today, however, societies are faced with various problems such as drought and global warming due to population growth and urbanization, which have resulted in ecological destruction. Access to water is becoming increasingly difficult for all living beings. Therefore, water resources have gained great importance. To efficiently use and plan water resources according to needs, machine learning techniques will be used to predict future values. The data obtained from the Kucukmuhsine Creek Observation Station is first presented using graphs. Suitable data preprocessing techniques such as data cleaning, integration, transformation, and reduction were applied. After data preprocessing was completed, a certain data subset was used for training various ML models, and another subset was utilized as the test data. Further analysis is performed in order to identify and compare the best methods for prediction.