XIn2S4 (X = Mg, Zn, Cd) spinel bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik, fonon, termodinamik ve optik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the structural, electronic, elastic, phonon, thermodynamic and optical properties of XIn2S4 (X = Mg, Zn, Cd) spinel compounds within the density functional theory
- Tez No: 795805
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde XIn2S4 (X = Mg, Zn, Cd) spinel bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik, fonon, termodinamik ve optik özellikleri incelenmiştir. Hesaplamalar yoğunluk fonksiyonel teorisine (DFT) dayalı iki yaklaşım kullanılarak, yani yerel yoğunluk yaklaşımı (YYY) ve genelleştirilmiş gradyan yaklaşımı (GGY) ile yapıldı. Tüm hesaplamalarda lineer tetrahedron (LT) ve Methfessel – Paxton (MP) yöntemi kullanıldı. Elektronik bant yapısı hesaplamaları, ZnIn2S4 ve CdIn2S4'ün dolaylı bant aralığı malzemeleri olduğunu, MgIn2S4'ün ise doğrudan elektronik bant aralığı olduğunu göstermektedir. Elastik hesaplamalar, bu bileşiklerin sünek malzemeler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bileşiklerin ses hızı ve Debye sıcaklığı elastik sabitlerden tahmin edildi. Hesaplanan değerler teorik verilerle oldukça bir uyum içindedir. Çalışılan bileşiklerin ısı kapasitesinin sıcaklığa bağlılığı, tipik katıların aynı özelliklerini gösterir. Hesaplanan fonon dağılımı, XIn2S4 (X = Mg, Zn, Cd) bileşiklerinin kübik spinel yapıda kararlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structural, electronic, elastic, phonon, thermodynamic and optical properties of XIn2S4 (X = Mg, Zn, Cd) spinel compounds were studied. The calculations were performed using two approximations to density functional theory (DFT), namely, the local density approximation (YYY) and the generalized gradient approximation (GGA). The linear tetrahedron (LT) method and the Methfessel–Paxton (MP) method were used in all calculations. Electronic band structure calculations show that the ZnIn2S4 and CdIn2S4 are an indirect band gap materials, whereas MgIn2S4 shows direct electronic band gap. The elastic calculations reveal that these compounds are ductile materials. The speed of sound and Debye temperature of these compounds has been estimated from the elastic constants. The calculated values are in reasonable agreement with theoretical data. Temperature dependence of heat capacity of studied compounds exhibit identical characteristics of typical solids. Calculated phonon dispersion illustrates that the XIn2S4 (X = Mg, Zn, Cd) compounds are stable in the cubic spinel structure.